a
coinnet

IRS Suç Soruşturmalarının Yüzde 93’ü Kriptoyu İçeriyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İç Gelir Servisi (IRS), yapılan soruşturmaların büyük bir kısmının kripto para birimlerine yönelik olduğunu raporladı.

ABD’de IRS tarafından yürütülen soruşturmaların yüzde 93’lük kısmının kripto para birimlerine yönelik olması piyasaların dikkatini bu konuya çekti. IRS, konu ile ilgili olarak rapor oldu.

Kripto Para Birimleri Kriminal Soruşturmaların Yüzde 93’ünde Yer Alıyor

IRS tarafından yayınlanan rapora göre, Kriminal Soruşturma ekibi (CI) tarafından yapılan soruşturmaların ağırlıklı olarak kripto para birimlerine yönelik olması dikkat çekti. Toplamda, CI ekibi tarafından 3.5 milyar dolarlık kripto para birimi ele geçirildi.

CI’nin mali suçlarla mücadeleye yönelik süregelen çabalarının bir parçası olarak, son altı yılını siber suçların “katlanarak büyümesine” hitap etmeye adanmış özel bir siber suç programı (Siber Suç Birimi (CCU)) oluşturmak için harcadı. IRS raporda, “Bu suçlar, suç faaliyetlerini kolaylaştırmak için neredeyse her zaman kripto para birimlerinin kullanımını içerir” dedi.

Yalnızca son 12 ayda, kripto para birimleri ve suç birkaç yüksek profilli manşet oldu. Bunlar arasında, milyonlarca kripto para toplayan aşırı sağcı aşırılık yanlıları, kriptoyla seçimlere müdahale kampanyalarını finanse eden Rus istihbarat destekli şirketler ve hatta kolluk kuvvetlerinin İsveç’teki bir kayıp kişi vakasını çözmek için mahremiyet paralarını kırma girişimleri yer alıyor.

IRS Kripto Vakalarına Raporda Yer Verdi

IRS düzenlediği raporda ele geçirdiği kripto paraların hikayelerine de yer verdi. Bir örnek, bu yılın Nisan ayında, Roman Sterlingov adlı bir Rus-İsveç vatandaşının, “darknet üzerindeki en uzun süredir devam eden Bitcoin kara para aklama hizmetinin işletilmesi” iddiasıyla ilgili suçlamalarla tutuklanmasıyla geldi.

2011’den beri Sterlingov, Bitcoin Fog adlı bir karıştırma hizmeti işletiyordu. Operasyonu sırasında Bitcoin Fog, o sırada yaklaşık 335 milyon dolar değerinde olan 1,2 milyon Bitcoin’in üzerinde hareket etti.

IRS, “Bu kripto para biriminin büyük kısmı darknet pazarlarından geldi ve yasadışı narkotik, bilgisayar dolandırıcılığı ve kötüye kullanım faaliyetleri ve kimlik hırsızlığına bağlıydı” dedi.

Başka bir örnek, Temmuz 2021’de Roger Nils-Jones Karlsson’ın kara para aklama, menkul kıymet dolandırıcılığı ve elektronik dolandırıcılık suçlarından 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı zaman geldi.

IRS, “Karlsson, 2011’den Haziran 2019’da Tayland’da tutuklanmasına kadar bir yatırım dolandırıcılığı planı yürüttü. Karlsson, kurbanları Bitcoin ve diğer çevrimiçi ödeme platformları gibi kripto para birimini kullanarak ‘Doğu Metal Menkul Kıymetler’ adlı programda hisse satın almaya teşvik etti.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.