a

İsrailli Banka Leumi, Bitcoin ve Ethereum Hizmeti Sunacak

İsrail’in en büyük ikinci bankası olan Leumi, Bitcoin ve Ethereum ticareti konusunda bir adım atmaya hazırlanıyor.

Leumi, Bitcoin ve Ethereum ticaretinde İsrail’in ilk bankası olma yolunda ilerleyecek. Bankanın dijital platformu olan Pepper Invest’te yayınlanan makaleye göre, şirket bu anlamda Paxos ile ortak çalışacak.

Leumi, Bitcoin ve Ethereum İçin Hazırlık Yapıyor

Leumi, Paxos Digital ile kurduğu ortaklık ile Bitcoin ve Ethereum ticareti için altyapısını yeniden düzenleyecek. Bu özellik ile yatırımcılar, başlangıçta yalnızca bitcoin ve ethereum içeren kripto para birimlerini alıp satabilecek ve tutabilecekler. Alımlar için minimum değer yaklaşık 15 dolar olarak belirlendi.

Leumi’nin yapmayı planladığı bu hareket henüz düzenleyici onayından geçmedi. Ancak bu durum bankanın planlarını etkilemeyecek. Piyasalarda Leumi tarafından başlatılan harekete izin çıkmaması durumunda nasıl reaksiyon alacağı ise merak konusu oldu. İsrail Vergi Dairesi yönergelerine göre işlemlerden vergi tahsil edeceğini söyledi.

Diğer birkaç ayrıntı mevcut, ancak önümüzdeki haftalarda daha fazla bilgi gelmelidir. Düzenleyici onay kilit olacak ve İsrail makamları kripto piyasası konusunda biraz katı. Binance, ülkenin mali düzenleyicisinden gelen bir talebin ardından ülkedeki operasyonlarını durdurdu.

Ülke ayrıca kriptonun yasa dışı amaçlarla kullanılmamasını sağlamaya da hevesli ve İsrail Savunma Bakanı terörist gruplarla ilgili 12 kripto hesabına el koydu. Bu nedenle, kripto hizmetleri sunmak isteyen herhangi bir banka veya şirket, düzenlemelere uyduklarından emin olmak zorunda kalacaklar.

İlgili Haber: Bitcoin’in Yükselişi Toplam Kripto Değerini 2 Trilyon Dolar Sınırına Taşıdı

Bankalar Kripto Hizmetleri Sunmaya Hevesli

Leumi tarafından başlatılan bu hareket diğer bankaların da heyecanını ortaya çıkarttı. İsrail’deki diğer kurumlar da kripto para hizmetleri sunmak konusunda oldukça istekli görünüyor. Bunun yanı sıra Avustralya’daki Commonwealth Bank da Kasım ayında ilk kripto platformunu kuracağını duyurmuştu.

Bankalar, platformlarında kripto ile ilgili özelliklere izin verme fikrine yavaş yavaş geldiler. Uzun bir süre çekindiler, hatta bazıları piyasayı eleştirecek kadar ileri gitti ve buna bir moda dedi. Şimdi, hem küçük bankalar hem de kurumsal olanlar kriptoya geçiyor.

Görevdeki kurumlar, merkezi olmayan teknolojinin sunduğu faydaları kaçırmak istemiyorlar. Ayrıca, Coinbase ve Robinhood gibi daha yeni platformlar, onları yenilik yapmaya ve ayak uydurmaya zorladı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.