Japonya’daki Yedi Firma Blok Zinciri Teknolojisini Kullanacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Japonya’daki yeni bir ticaret yönetimi platformu, blok zinciri teknolojisini kullanarak verilerin tahrif edilmesini önlemek için harekete geçti.

Japon haber ajansı The Nikkei’nin 26 Ekim tarihli haberine göre, yedi Japon şirketi yeni bir ticaret veri yönetim sistemine yatırım yapmaya hazırlanıyor. NTT Data tarafından geliştirildiği bildirilen platform, kötü niyetli üçüncü şahısların kayıtlı verilere müdahale etmesini önlemek için blockchain teknolojisini kullanıyor.

Platform, ihracatçı ve ithalatçı firmaların, makbuzlarını yönetmek için tasarlandı. Bu platform ek olarak bankalar tarafından verilen akreditifleri de yönetecek. Yeni hizmet aynı zamanda sigorta ve lojistik şirketleri tarafından ele alınan, diğer ilgili belgelerin işlenmesine de yardımcı olacak.

Bu teknolojiyi kullanacak şirketler arasında henüz ismi açıklanmayan büyük bir Japon bankası, MUFG Bank, Toyota Tsusho, Kanematsu, Sompo Japan Insurance ve Tokio Marine & Nichido Fire Insurance yer alıyor.

Nikkei’ye göre, şirketler yeni hizmeti mevcut mali yılın sonuna kadar başlatmayı planlıyorlar. Görünüşe göre hizmet Mitsubishi gibi firmalar tarafından zaten denendi ve gelen bilgilere göre veri işleme için gereken süreyi de %50 oranında azalttı.

2018 yılında NTT Data, ticaret endüstrisi için bir blockchain platformunda işbirliği yapma amacıyla Japonya Ekonomi Bakanlığı’nın bir yan kuruluşu olan Japonya’nın Yeni Enerji ve Endüstriyel Teknoloji Geliştirme Organizasyonu ile ortaklık kurdu.

Blok Zinciri Teknolojisinin Popülaritesi Artıyor

Büyük firmalar yavaş yavaş blok zinciri teknolojisine adım atmaya başladılar. Bankalar, sağlık kuruluşları ve diğer büyük şirketler, blockchain teknolojisi ile ilgilenmeyi sürdürüyor.

Sadece büyük firmalar değil, spor kulüpleri de bu teknolojiye ilgi duyuyorlar. Blockchain tabanlı bir fantezi futbol oyunu olan Sorare ile yapılan iş birliği bunu gösteriyor. Lazio, Atletico Madrid, Zenit, Paris SG v.b. gibi dünyaca ünlü kulüpler, blockchain tabanlı bu oyuna katılmış durumdalar. Bu şekilde dünya üzerinde daha fazla taraftar kitlesi yakalamayı amaçlıyorlar.

Kaynak: Cointelegraph

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998