JPMorgan, Bitcoin İçin Ayı Piyasası Uyarısı Yaptı

bitcoin
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Bitcoin fiyatları üzerine yapılan değerlendirmeler piyasada büyük yankı buluyor. Son olarak en büyük yatırım şirketlerinden JPMorgan tarafından hazırlanan raporda, “Son haftalarda Bitcoin’de yaşanan geriye çekilme ayı piyasasına işaret eden negatif bir sinyal olarak görünüyor.” uyarısı yapıldı. Analistler ayrıca Bitcoin hakimiyetinin %40’a düştüğünün altını çizdi.

Bankacılık devi JPMorgan analistlerince hazırlanan raporda, banka analistleri vadeli işlem piyasasında geriye doğru gidiş olduğu vurguladı. Bu geriye gidiş ,kripto piyasasında Bitcoin’in spot fiyatının vadeli fiyatından daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri, müşterilerini “Geçtiğimiz haftalarda yaşanan geriye dönüşün ayı piyasasına işaret ettiğine inanıyoruz.” notu ile uyardı. Analistler, Bitcoin vadeli işlemlerinin 2018’den bu yana ilk kez geriye doğru gittiğini belirtti.

9 Haziran tarihinde yayınlanan analizde, JPMorgan Bitcoin spot fiyatlarının ve vadeli işlemlerinin 21 günlük hareketli ortalaması üzerinde durduğunu açıkladı. BTC için gerilemenin olağandışı bir gelişme olduğunun belirtildiği raporda, yaşanan düşüş kurumsal yatırımcılardan gelen Bitcoin talebinin zayıf olmasının bir yansıması olarak değerlendirildi. 2017 boğa koşusunun ardından %74 oranla büyük bir düzeltme yaşayan Bitcoin’i değerlendiren JPMorgan, BTC hakimiyetinin piyasada giderek azaldığının altını çizdi.

Şu an Bitcoin, genel kripto piyasasının %43’üne hakim durumda. 2021’in başında BTC hakimiyeti yaklaşık %70 oranında izleniyordu. JPMorgan stratejistleri, ayı sezonunu uzak tutmak için Bitcoin’in hakimiyet oranının  %50 üzerinde kalması gerektiğini savunuyor.

Geçtiğimiz aylarda ciddi bir düzeltme yaşayan BTC, 30.000-40.000 dolar arasında fiyat dalgalanmaları gösteriyor. Bitcoin vadeli işlemlerinin son iki gün içerisinde piyasada büyük bir toparlanma yaşamasına ve BTC’nin 40.000 dolara yakın işlem görmesine rağmen bazı piyasa analistleri 20.000 dolara kadar düşebileceğini düşünüyor. Bloomberg’in kıdemli stratejisti Mike McGlone ise, Bitcoin’in 40.000 dolara gitme şansının düzeltmeden daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998