a
coinnet

Kazakistan Kripto Madencileri Rusya’dan Elektrik Alacak

coinnet
coinnet

Kazakistan kripto madencileri elektrik sorununu nedeniyle faaliyetlerini durdurmuştu. Şimdi ise Kazakistan’daki madencilik şirketleri, faaliyetleri için Rus güç kaynağını tekrar kullanabilecek.
Geçen yıl Kazakistan’da elektrik sıkıntısı nedeniyle yaklaşık 200 firma kapatıldı.
Rusya, Kazakistan’a ülkenin kripto madenciliği tesislerini işletmek için gereken ekstra elektriği sağlamaya yeniden hazır. Yeni sözleşmelerin yardımıyla Kazak madenciler elektrik elde edebilecekler. Elektrik elde edilecek yer ise doğrudan Rusya’daki muazzam Inter RAO elektrik santrali.

Kazakistan Kripto Madencileri Rusya’dan Elektrik Sağlıyor

Kazakistan kripto para madenciliği firmaları, enerji yoğun cihazlarını Rus komşu ülke elektriğini kullanarak çalıştırmalarına izin veriyor. Bunu mümkün kılmak için, işbirliği yapan iki ülkenin enerji sistemlerinin hazırlanmasını düzenleyen ikili anlaşma değiştirilecektir.

Rus iş bilgi portalı RBC’NİN kripto haber bölümüne göre, Moskova’daki hükümet gerekli emirleri çoktan verdi ve Kazakistan’ın kripto para birimi madenciliği endüstrisi için elektrik tedarikini yönetme planları yapmaya başladı.

Kazakistan kripto madencileri geçen yılki kıtlık nedeniyle Ocak ayında faaliyetlerini durdurmuştu. Kazakistan, soğuk kış aylarında artan talebin ortasında elektrik açığının 600 megawatt’a ulaşmasını beklemekte. Tüketim 83 milyar kilovat saate (kWh) yaklaştıktan sonra. 2021’in ilk dokuz ayında, ülkenin devlete ait Rus enerji devi geçen sonbaharda Kazakistan’a ek tedarik düşünmeye başladı.

Yeni düzenlemelerle birlikte, şu anda Rusya’da enerji ihracatı ve ithalatı konusunda bir kale tutan Inter RAO. Kazakistan’da doğrudan ülkenin madencilik sektörü ile ticari şartlarda yapılan anlaşmalarla satış yapabilecek.

Son zamanlarda, Nur-Sultan’daki milletvekilleri, gri madenciler tarafından kontrolsüz güç kullanımı” olarak adlandırdıkları şeyi sınırlayacak bir yasa çıkardılar. Yeni düzenlemeyle Astana Uluslararası Finans Merkezi’ne (AIFC) kayıtlı maden firmalarının sınırlandırılması hedefleniyor. Mevzuat geçerse, yalnızca yerel lisanslara sahip veri merkezleriyle yapılan sözleşmeler uluslararası kuruluşların maden çıkarmasına izin verir.

Haberlerimize sosyal medyadan da ulaşmak isterseniz Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz. Günün önemli bir diğer başlığına ise bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.