a

Kazakistan’da Bankalar Kripto Para İşlemleri Sunacak

Kazakistan hükümeti, yerel bankacılık kurumlarının kullanıcılarına kripto para işlemleri hizmeti sunmasına izin vermeyi planlıyor. Bir yıl süren uygulamanın ardından hükümet, hizmetin uzatılıp uzatılmayacağına karar verecek.

Kazakistan hükümeti, yerel bankacılık kurumlarının kullanıcılarına kripto para işlemleri hizmeti sunmasına izin vermeyi planlıyor. Bir yıl süren uygulamanın ardından hükümet, hizmetin uzatılıp uzatılmayacağına karar verecek.

Kazakistan Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği, Kazakistan bankalarının Astana Uluslararası Finans Merkezi’nde ( AIFC ) kayıtlı kripto para borsaları için bankalarda hesap açma izni verileceğini duyurdu. Böylelikle banka müşterileri artık banka aracılığıyla kripto para işlemleri yapabilecek. Kripto yatırımcılarının, herhangi bir borsada işlem yapmak için katılımcı bir bankacılık kurumunda hesap sahibi olmaları gerekecek. Bu hesap, itibari parayı transfer etmelerine, kripto para satın almalarına ve kripto ticareti pazarında diğer işlemleri gerçekleştirmelerine olanak sağlayacak.

Kazakistan’da kripto piyasasına yönelik resmi politikanın gözden geçirilmesinde çeşitli nedenler öne sürülüyor. Kazakistan Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Derneği’nde hükümetle olan ilişkileri koordine eden Sergey Putra, küresel kripto ekonomisinin oldukça büyük bir finans hacmini, milyarlarca dolarlık günlük ciroyu temsil ettiğini kaydetti. Putra, “Kazakistan bu cironun yüzde bir kısmını, hatta yüzde birini alsa bile, bu Kazakistan’a yatırım şeklinde gelecek. Vergi, iş ve maaş şeklinde kazanç getirecek çok ciddi bir para. Ancak bu Kazakistan’ın hala atladığı çok büyük bir endüstri.” diye konuştu.

Kazakistan,  son birkaç yılda Çin hükümetinin baskılarının da etkisiyle kripto para madencileri için bir mıknatıs haline geldi. Ülke düşük maliyetli enerjisi ve sektöre yönelik olumlu tutumu ile şu anda küresel madencilik hacminin %6-8’ini oluşturan önemli bir bölge konumuna yerleşti. Yerel bankacılık sisteminin de, büyüyen kripto endüstrinden faydalanacağı düşünülüyor. Bunun yanında yetkililer, projenin kripto alanındaki sahtekarlığı önlemeye yardımcı olacağını umuyor. Duyuruda Kazakların sahte yatırım planlarına çekildiği ve yüksek riskle kripto veya itibari fonlarını kaybettiği vakaların arttığı belirtiliyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.