a
coinnet

Kim Kardashian SEC ile Anlaştı, Ethereummax’ı Yasadışı Tanıttığı için 1.26 Milyon Dolar Ödeyecek

coinnet
coinnet

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 3 Ekim Pazartesi günü açıklamalarda bulundu. Amerikan medya kişiliği ve girişimci Kim Kardashian’a kriptoasset $EMAX’I tanıttığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Suç duyurusunun sonucunda Kim Kardashian SEC ile anlaştı ve 1.26 milyon dolar ödemeyi kabul etmek zorunda kaldı.

SEC’in basın açıklaması, bu suçlamaların “EthereumMax tarafından promosyon için aldığı ödemeyi açıklamadan sunulan ve satılan bir kripto varlık güvenliğini sosyal medyada duyurmak için” olduğunu ve “suçlamaları çözmeyi, 1.26 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini belirtti.

Basın açıklamasında, “Kardashian’ın Instagram hesabında EMAX tokenleri, EthereumMax tarafından sunulan kripto varlık güvenliği hakkında bir yazı yayınlamak için 250.000 dolar ödediğini açıklamadığı” belirtildi. Ve Kardashian’ın gönderisinin EthereumMax web sitesine bir bağlantı içerdiğini belirtti.

Kim Kardashian SEC ile anlaştı Gary Gensler ise şöyle dedi:

“Bu dava, ünlülerin veya etkileyicilerin kripto varlık menkul kıymetleri de dahil olmak üzere yatırım fırsatlarını onayladıklarında, bu yatırım ürünlerinin tüm yatırımcılar için doğru olduğu anlamına gelmediğini hatırlatıyor. Yatırımcıları bir yatırımın potansiyel risklerini ve fırsatlarını kendi finansal hedefleri ışığında düşünmeye teşvik ediyoruz… Bayan Kardashian’ın davası da ünlülere ve diğerlerine, yasanın menkul kıymetlere yatırım yapmayı teşvik etmek için ne zaman ve ne kadar ödediklerini kamuoyuna açıklamalarını gerektirdiğini hatırlatır.“

Ve Sec’in İcra Dairesi Müdürü Gurbir S. Grewal şunları söyledi:

“Federal menkul kıymetler yasaları, bir kripto varlık güvenliğini teşvik eden herhangi bir ünlünün veya başka bir bireyin, promosyon karşılığında aldıkları tazminatın niteliğini, kaynağını ve miktarını açıklaması gerektiği belirtmekte. Yatırımcılar bir güvenliğin tanıtımının tarafsız olup olmadığını bilme hakkına sahiptir. Bayan Kardashian bu bilgiyi açıklayamamıştır.“

SEC’in bulgularını kabul etmeden veya reddetmeden Kardashian, promosyon ödemesini temsil eden yaklaşık 260.000$ cezayı kabul etti. Ayrıca artı ön yargı faizi ve 1.000.000$ ceza dahil edildi. Yukarıda belirtilen 1.26 milyon doları ödemeyi kabul etti. Görünüşe göre, o da üç yıl boyunca herhangi bir kripto varlık menkul kıymetini tanıtmamayı kabul etti.

Sosyal medya hesabımızı takip ederek haberlere daha kısa süre içerisinde ulaşmak için Twitter hesabımıza göz atabilirsiniz. Günün diğer önemli başlığını okuyarak kripto hakkında daha fazla bilgi edinin.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.