a
coinnet

İsviçreli Düzenleyici, Kripto Yatırımcılarını Koruma Çağrısı Yaptı

coinnet
coinnet

İsviçre’nin en iyi piyasa düzenleyicisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kripto para ticaretinin 1920’lerin sonundaki ABD borsasına giderek daha fazla benzediğini söyledi. Düzenleyicileri serbest dolaşım sektöründe tüketicileri suistimalden korumak için daha fazla önlem almaya çağırdı.

Hükümetler, şu anda yalnızca düzensiz düzenlemelerin kapsadığı 890 milyar dolarlık kripto pazarını en iyi şekilde nasıl denetleyeceklerini bulmaya çalışıyor.

Düzenleyiciler ve politika yapıcılar, kripto para birimlerinin tüketicilere yönelik riskinden uzun süredir endişe duyuyorlar. ABD menkul kıymet denetçileri, şeffaf olmadığını düşündüğü kripto pazarlarının manipülasyon potansiyeli hakkında uyaranlar arasında.

İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Kurumu (FINMA) CEO’su Urban Angehrn, “Yapılabilecek daha çok şey var” dedi.

Angehrn, Zürih’teki bir konferansta, “Bana öyle geliyor ki, dijital varlıklarda çok fazla alım satım, 1928’deki ABD borsasına benziyor. Burada her türlü suistimal, pompa ve dökümün aslında sıklıkla yaygın olduğu görülüyor” dedi.

Angehrn, “Teknolojinin büyük miktarda veriyle başa çıkmayı kolaylaştıracak ve tüketicileri kötüye kullanımlı pazarlarda işlem yapmaktan koruma potansiyelini de düşünelim” dedi.

Kripto piyasaları, birkaç büyük şirkette yaşanan patlamaların ardından son birkaç haftadır çalkantı içinde.

Genel kripto piyasası, geçen hafta ABD merkezli Celsius Network’ün 1,7 milyon müşterisinin hesaplarını dondurmasının ardından artan kayıplarla birlikte Kasım ayında 3 trilyon dolarlık rekor seviyeden yaklaşık 900 milyar dolara düştü.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.