CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Kripto Dolandırıcıları Polis Tarafından Yakalandı

kripto, Kripto Dolandırıcıları Polis Tarafından Yakalandı

İspanya’daki yetkililer, 15 milyon dolarlık kripto ponzi planındaki rolleri nedeniyle dört kişiyi yakaladı. . İspanyol polisi Policia Nacional’a göre, sanıklar 23-26 yaşları arasındaki Arjantin, İspanya ve İtalya vatandaşı olan kişiler.

Dolandırıcılar, kurbanlarını Bitcoin varlıklarını kendilerine devretmeye ikna etmiş ve onlara yüksek bir gelir getirisi vaat etmişti. Ancak geri dönüş olmayınca kurbanlar olaydan şüphelendiler. Bir kripto ponzi planına girmiş olabileceklerini keşfetmeden önce dolandırıcılara yaklaşık 15 milyon dolara denk gelen 380 Bitcoin göndermişlerdi.

Mevcut rapora göre, dolandırıcıların tanınmış bir web sitesi yoktu ve ayrıntılı bir platform işletmiyorlardı. Bu nedenle daha ziyade sözlü iletişim yoluyla planlarının tanıtımına bağlıydılar. Kurbanlarına her zaman kripto varlıklarının, yetkililerin adını açıklamadığı hayali bir şirkete gittiğini söylediler. Kurbanlarının karşılaştığı artan baskı nedeniyle, kripto ponzi planının faillerinden biri Cuenca’da saklanmayı seçti.

Kripto Saadet Zincirinde Daha Çok Kurban Olabilir

İspanyol yetkililer, ülkede kripto ponzi planının daha çok kurbanı olabileceğini belirtti. Polis raporuna göre, başka bir kripto dolandırıcılığı olan Arbistar’ın en az 30.000’den fazla aileyi kandırdığı söylendi.

Rapor, dolandırıcının bu ailelerden 90 milyon £ ‘dan fazla para toplamayı başardığını ortaya koydu. Kurbanların 130’unun avukatı Carlos Aránguez, bu saadet zincirinin İspanyol ülke tarihindeki “en büyük bilgisayar dolandırıcılığı” olarak nitelendirilebileceğini söyledi.

Geçen yıl İspanyol yetkililer, dolandırıcı bir kripto ticaret firması aracılığıyla 100.000’den fazla kişiyi dolandırdığı iddiasıyla Santiago Fuentes’i tutukladı.

Dolandırıcılık Faaliyetleri Bitmiyor

Kötü niyetli aktörlerin faaliyetleri, dijital para sektörünün kanayan yarası olmaya devam ediyor. Bu tip dolandırıcılık örneklerinin yüzlerce farklı örneği yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor.

Sadece dolandırıcılık değil, sektör hackerlardan da oldukça muzdarip durumda. Kripto para borsaları ve DeFi projeleri sıklıkla bu tip saldırılardan ötürü sıkıntı yaşamayı sürdürüyorlar.

Konu bununla da bitmiyor, hackerların fidye yazılımlarıyla şirketlere saldırmaları ve bunun sonucunda fidye olarak Bitcoin veya Monero talep etmeleri de sektörün adını kötüye çıkarıyor. Bu tip olaylardan sonra kriptolar sürekli olarak suç örgütlerinin bir aracı olarak lanse ediliyor. Bu tip olaylara karşı önlem alabilmek için hükümet yetkilileri çalışmalarını sürdürürken, alınan bazı önlemler, sektörü de kötü etkiliyor.

Kaynak: Crypto Politan

Benzer Yazılar

Vitalik Buterin, Stok-Akım Modelinin Kullanışlı Olmadığını Düşünüyor

Doğan Şahin

Altıncılar ve Bitcoin

Doğan Şahin

Binance CEO’su: “ DeFi yenilikçi bir alan ve iyi birşey”

Sezer

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku