CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Kripto Para Riskleri için İspanyol Düzenleyiciler Uyarıda Bulundu

Kripto Para Riskleri, Kripto Para Riskleri için İspanyol Düzenleyiciler Uyarıda Bulundu

İspanya Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV) ve İspanya Merkez Bankası, kripto para birimlerinin riskleri konulu bir konuşma yaptı. Özellikle İspanyol yatırımcıların dikkatini çeken bu konuşmadan sonra CNMV ve Merkez Bankası tüm dikkatleri üzerine çekti.

Konuşmanın ana başlığı kripto para birimlerinin riskleri olarak ele alınabilir. Konuşma içerisinde ise 2018 yılından örnekler verildi. 2018 yılında yine İspanya devletinden bu şekilde bir uyarı gelmişti. Kripto para birimlerinin fiyatının aşırı oynak olması ve tam anlamıyla şeffaf olmaması nedeniyle riskli görülmüştü.

Konuşma yalnızca olumsuz cümlelerden oluşmuyordu. Dünkü haberimiz ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın konuşmasında olduğu gibi İspanya da kripto paraların gelecekte ekonomi için büyük vaatleri olduğunu kabul etti. Janet Yellen’ın kripto para birimleri hakkındaki konuşması haberini okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Yapılan açıklamada kripto para birimleri önümüzdeki yıllarda finansal sistemi canlandıracak ve modernleştirecek unsurlar olabileceği söylendi. Kripto paraların son yıllarda tüm dünya tarafından bu kadar çok benimsenmesi ve kurumsal yatırımcıların çoğalması nedeniyle devletler de bir noktada uzun vadeli faydalarını ön plana çıkartmaya çalışıyorlar.

Konuşmada kripto para birimleri için “agresif reklamcılık” anlayışının benimsendiği iddia edildi. İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernández de Cos ve CNMV Başkanı Rodrigo Buenaventura kripto para piyasasındaki oynaklığın altını bir kez daha çizdi. Daha fazla yatırımcı kazanmak için bu oynaklıktan faydalanıldığını ve bu oynaklığın agresif reklamcılık ile verildiğini savundu. Elon Musk veya ünlü kişilerin attığı bir tweetle tüm piyasanın yeşil renge bürünebileceğini biliyoruz. Konuşmada bahsi geçen agresif reklamcılık terimi, buradan yola çıkılarak üretilmiş olması gerekiyor.

Kripto Para Birimleri Savunmaya Geçti

Düzenleyiciler tarafından yapılan konuşmadan sonra eleştiriler gelmeye başladı. Kripto para kullanıcıları ve yatırımcılar bu konuşmaları doğru bulmadı. Jose Antonio Bravo, İspanya’da tanınan vergi ekonomisti ve muhasebecidir. Bravo tarafından yapılan açıklama daha fazla kitleye ulaştığından dolayı en çok yankı uyandıran konuşma oldu.

Bravo’ya göre, düzenleyici kurumlar geleneksel yatırım araçlarından yana oy kullanıyorlar. Aşırı bir düşüş veya yükselişte medya tarafından dikkat çekmesinin dışında herhangi bir işlevde bulunmuyorlar. Medyanın bu ani artışları bültenlere taşımasının sebebinde ise yeni yatırımcıları caydırmak olduğu düşünülüyor.

“Yatırım altınının herhangi bir merkez bankası tarafından onaylanmayan bir ürün olduğunu belirtmek için İspanya Bankası ve CNMV’DEN ortak bir açıklama hatırlayan var mı?”

Düzenleyicilerin yaptığı açıklamalar bir yana dursun, İspanyol halkı büyük oranda kripto paraları benimsiyor. İspanya’nın en büyük bankalarından biri olan BBVA geçtiğimiz günlerde Bitcoin satışını açıkladı. Kripto para birimleri İspanya’dan büyük bir yatırımcı kitlesine sahip.

Benzer Yazılar

Bitcoin’in Çöküşü Günler Öncesinden Tahmin Edilebilir Miydi?

Doğan Şahin

12 Mayıs 2020 Günlük Kripto Para Analizi

Doğan Şahin

John McAfee: “Gizlilik Odaklı Kriptolar Hiperenflasyondan Kurtarabilir”

Doğan Şahin

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku