Küresel Banka Citi, Bitcoin’ in Uluslararası Ticaret İçin Kullanılabileceğini Söyledi

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Kripto paraların yayılması ticaret ve ödeme sistemleri için de alışılmış düzeni değiştiriyor. Küresel banka Citi de ana kripto para olan Bitcoin’ in potansiyelini fark etti. Banka, müşterileri için yayınladığı raporda Bitcoin’ in büyük bir dönüşüm potansiyeline sahip olduğunu ve ilerde uluslararası ticarette kullanılabileceğini söyledi.

Citi’ nin GPS araştırma serisinden yayınladığı 107 sayfalık bir raporda Bitcoin’ in küresel olarak kullanılabilen ve siyasi olarak tarafsız olan bir para birimi olduğundan bahsedildi. Bu yönüyle Bitcoin’ in uluslararası ticarette kullanılmak için uygun bir para birimi olduğu düşünülüyor. Citi GPS küresel başkanı Kathleen Boyle bu konuyla ilgili şunları söyledi:

Bitcoin için şu anda büyük bir dönüşümün başlangıcındayız. Bu fırsata karşı önlemimizi alarak yolumuzu çizmek zorundayız.

Bitcoin Yatırımcıların İlgisini Çekiyor

Citi, bu raporu yayınladığında büyük yatırımcıların kriptoya olan ilgisi artmış durumdaydı. New York’ ta bulunan Amerikan yatırım bankası JPMorgan da yakın zamanda çok büyük bir yatırım portföyünün %1′ lik bir kısmını Bitcoin yatırımına ayıracağını açıklamıştı.

İngiliz varlık yöneticisi Ruffer da 28.3 milyar dolarlık varlık fonunun bir kısmını Bitcoin’ e yatırmıştı. Ruffer geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili açıklama yaparak Bitcoin dönüşümünün henüz başında olduğunu düşündüğünü söyledi. Ruffer Bitcoin’ in finansal potansiyelinin farkında olduğunu ancak tam bir Bitcoin dönüşümü için henüz erken olduğunu söyledi.

Citi, bu yılın başlarında da Bitcoin ile ilgili açıklama yapmış ve ilerde karşılığının zamanla alınacağı bir risk olduğunu söylemişti. Ruffer Multi Strategies Fund’ un, MicroStrategy’ nin ve Galaxy Digital’ in yaptığı Bitcoin yatırımları Citi’ nin Bitcoin’ den kâr etmesini sağlıyor. Bitcoin fiyat artışları şirkete toplamda 650 milyon dolar kâr sağlamıştı

Dünyanın aktif olarak yönetilen en büyük borsa yatırım fonu Ark Invest’in başkanı Cathie Woods, bu şirketlerin enflasyona karşı korunmak için Bitcoin yatımını yapmayı tercih etmesinin Bitcoin değerini de arttıracağını söyledi. Bitcoin’ in toplam piyasa değerinin gelecekte trilyonlarca dolar olmasının muhafazakar bir tahmin olduğunu söyledi.

CoinNet Twitter hesabını takip etmek için linke tıklayın.

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998