a

Lido Finance, Terra’nın Yeni Blockchain Ağını Desteklemeyeceğini Açıkladı

DeFi alanın önemli temsilcilerinden olan Lido Finance, Terra tarafından geliştirilen yeni blockchain ağını desteklemeyeceğini açıkladı.

Terra için kötü günler bir türlü geride kalmıyor. Kripto varlığın blockchain ağı geçtiğimiz günlerde çökmüş ve 120 dolardan 0 dolara hızlı bir şekilde inmişti. Lido Finance ise Terra’nın blockchain’ini desteklemeyeceğini belirterek durumun vahametini bir kez daha ortaya koydu.

Lido Finance’dan Şok Karar

DeFi (Merkezi olmayan finans) alanın güçlü temsilcilerinden Lido Finance, terra ile ilgili olarak açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde çöken ve blockchain ağını yeniden dizayn eden Terra, DeFi temsilcilerinden bu ağı desteklemelerini istemişti. Ancak Lido Finance, Terra’nın yeni blockchain ağını desteklemeyeceğini söyledi.

Lido Finance, stake edilen tokenlerin değerini ortaya çıkaran ve stake edenlere daha fazla likidite sağlayan bir likit stake protokolüdür. Şu anda Ethereum’daki baskın sıvı staking protokolüdür. Teklife göre Terra, Ethereum’dan sonra ikinci en büyük platformuydu ve çöküşünden önce 10 milyar dolarlık değere baktı.

Terra, TerraUSD (UST) olarak bilinen algoritmik bir stablecoin oluşturmaya odaklanan bir blok zinciri projesiydi. Bu proje ikinci bir varlık olan Luna ile desteklendi ve bunu stabil bir şekilde tutabilmesi için tasarlandı. Yine de büyük bir satış baskısı olduğunda, ikisi arasındaki bağlantı UST’yi sabit tutamadı. Bu, Luna için token arzı katlanarak artarken fiyatı sıfıra doğru düştüğü için Mayıs ayı başlarında bir ölüm sarmalına yol açtı.

Bu çöküşün ardından, Terra blok zincirinin geleceğine karar vermek için oylama bir saatten az bir süre içinde sona erecek. Ana teklif, zinciri yeniden başlatmak ve önceki ağın çöküşünden etkilenen farklı kullanıcılara jetonları havadan bırakmaktır. Jetonların çoğu hak kazanma sürelerine tabi.

İlgili Haber: Terra Kurucusu Do Kwon, Blockchain Canlandırma Planını Açıkladı

Yeni Zincir Desteklenseydi Gelir Elde Edilebilirdi

En önemlisi, airdrop, yeni zincir üzerine inşa etmeye kararlı projelere token dağıtıyor. Buna en büyük projelere acil durum tahsisi de dahildir. Lido Finance yeni Terra zincirini desteklemeye karar vermiş olsaydı, muhtemelen bu fonları almaya hak kazanırdı. Teklif, Lido Finance’in yeni zinciri desteklemenin bir sonucu olarak aylık 19 bin 250 dolar gelir elde edeceğini tahmin ediyordu.

Ancak bu teşvikler, jeton sahiplerini Lido Finance’in yeni ağı desteklemesi gerektiğine ikna etmek için yeterli değildi. Teklifle ilgili yorumlar, yeni ağı ilk oluşturulduğunda desteklemenin riskli olabileceğini söylüyor – çünkü önceki blok zincirinin yaptığı gibi çekiş kazanıp kazanmayacağı belli değil. Konu ile ilgili olarak konuşan temsilci,

“Zincirin yararlı olduğu ve iyi çalıştığı kanıtlanırsa ve taban desteği varsa, yeniden başlatmaya her zaman daha sonra katılabiliriz. Şu anda yeniden başlatma hakkında çok fazla soru var ve taahhütte bulunmak, küçük bir artı ile potansiyel olarak yüksek olumsuz taraflar teşkil ediyor” dedi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.