a

Mahkeme, Ripple ‘ın Eski SEC Direktörünü Sorgulamasına İzin Verdi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz yıl Ripple aleyhine dava açtı. Bu dava kripto tarihinin en ses getiren davalarından birisi oldu. Şimdi ise Federal Yargıç Ripple lehine önemli bir karar verdi. Eski SEC Kurumsal Finansman Direktörü William Hinman'ı sorgulayabileceği yönünde önemli bir adım attı. Davanın başlarında SEC, William Hinman'ın sorgulanmaması için çeşitli bahaneler üretiyordu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz yıl Ripple aleyhine dava açtı. Bu dava kripto tarihinin en ses getiren davalarından birisi oldu. Şimdi ise Federal Yargıç Ripple lehine önemli bir karar verdi. Eski SEC Kurumsal Finansman Direktörü William Hinman’ı sorgulayabileceği yönünde önemli bir adım attı. Davanın başlarında SEC, William Hinman’ın sorgulanmaması için çeşitli bahaneler üretiyordu.

SEC, Ripple’ı yasa dışı menkul kıymet satmakla suçlayarak mahkemeye müracaat etti. O günden bu güne Ripple XRP’nin menkul kıymet olmadığını savunurken SEC halen daha iddiasının arkasında duruyor. Bu bağlamda devam eden mahkemeye şimdi de kritik bir isim dahil olacak. Eski SEC Direktörü William Hinman, 2018 yılında yaptığı bir konuşmada “Bitcoin’in, mevcut ether tekliflerinin ve satışlarının menkul kıymet olmadığını” belirten bir açıklama yapmıştı. Ripple’ın SEC’e cevaben hazırladığı bir yazıda da Hinman’ın konuşmasından kesitler yer alıyordu.

“XRP’deki işlemlerin yasaları ihlal ettiği konusunda veya SEC’in daha sonradan XRP’nin kendisini bir yatırım sözleşmesi olarak talep edeceğine dair piyasaya adil bir bildirim yapılmadı… Ripple’a ve tüm kripto pazarına adil bir bildirimde bulunmadınız. Haziran 2018’de Davacı’nın o zamanki Şirket Finansmanı Direktörü sanal para birimi alıcılarına Bitcoin’i veya Ether’i olarak menkul kıymet olarak görmediğini söyledi. Ether’in oluşturulmasına eşlik eden bağış toplamayı bir kenara bırakın. Bunun yerine Ether’nin mevcut durumuna bakın.”

Son olarak mahkeme yargıcı Sarah Netburn William Hinman’ın ifade verme tarihini 19 temmuzdan 27 temmuza erteledi. Daha önceleri ABD’li Senatör Elizabeth Warren tarafından SEC’e “mevcut kripto para borsalarını düzenleme ve bu varlıkların tüketiciyi koruma kapsamına” girip girmediğini açıklama konusunda 28 temmuza kadar süre vermişti. Ripple ve SEC arasındaki hukuksal mücadele bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.