a

Mercurial: 4. Çeyrekte Neler Yapıyoruz?

Mercurial'ın Mainnet'te yayınlanmasından bu yana tatmin edici bir 3 ay oldu! Önümüzdeki aylarda kullanıma hazır olacak bir dizi yeni sistemi geliştirmek için çok çalışıyoruz. Bunları sizinle paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz.

Mercurial Mainnet’ten bu yana tatmin edici bir 3 ay oldu! Önümüzdeki aylarda kullanıma hazır olacak bir dizi yeni sistemi geliştirmek için çok çalışıyoruz. Bunları sizinle paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz.

Belirtildiği gibi, Mercurial’ın ana hedefi, Solana üzerinde , MER sahiplerine değer tahakkuk akışını sağlarken, istikrarlı varlıklar için sermaye kullanımını ve verimliliği en üst düzeye çıkaran yenilikçi AMM altyapısı oluşturmaktır .

DeFi’nin ilk kurumsal piyasa yapıcı kasaları ve dinamik ücretlere sahip piyasa yapıcı kasaları dahil olmak üzere bu hedeflere yönelik birkaç kilit sistemi inşa ediyoruz:

  • DePegged(Ayrılmış) Çiftler için Stabil Havuzlar
  • Kurumsal Piyasa Yapıcı Kasalar
  • Sermaye Kullanımını En Üst Düzeye Çıkaran Dinamik Kasalar

Ayrıca, MER sahiplerinin hem yukarıdaki sistemlerden hem de üzerinde çalıştığımız yeni projelerden stake etmelerini ve ödül kazanmalarını sağlayacak MER Staking üzerinde de çalışacağız.

Bu yazıda, bu sistemlerden, çözmeyi amaçladıkları sorunlardan bahsedecek ve teknik düzeyde nasıl çalıştıklarına dair bir genel bakış sunacağız.

DePegged(Ayrılmış) Çiftler için Stabil Havuzlar

Stabil havuzlar, havuzdaki varlıkların değer olarak sabit kaldığı temel varsayımına dayalı olarak yüksek düzeyde sermaye verimliliği sağlar. Ancak, LP tokenları (3Pool_LP) veya bahis tokenları (stSOL) gibi varlıklar için, değer tahakkuku nedeniyle fiyatlar sabitten sapar. Bu nedenle, uzun vadede yüksek sermaye verimliliğini koruyan havuzları korumak için Ayrılmış token çiftlerini karşılamak için özel takas havuzları oluşturuyoruz. Mercurial olarak ayrılmış token çiftleri arasında bir takas havuzu oluşturmak için, zincir fiyat oracle’larına dayalı olarak token fiyatını düzenli aralıklarla önbelleğe alacağız. Bu oracle’lar, havuzdaki token fiyatlarını almak ve güncellemek için kullanılacaktır.

Örneğin, LP token fiyatı ait oldukları baz havuzlardaki sanal fiyattan hesaplanabilirken, staking tokenlerinin (stSOL, aUSD, yDAI…) fiyatı total_token_value / total_lp_supply üzerinden hesaplanabilir.

Bunları, staked SOL’den başlayarak ve daha fazlasını takip ederek Eylül ayının sonunda kullanıma sunmayı umuyoruz!

Credit Lending ile Kurumsal Piyasa Yapıcı Kasalar

Daha sağlam getirileri tercih eden kullanıcılar için güvenli, garantili ve uzun vadeli getiri oluşturmak için, hem getiriler için piyasa yapıcılığı gerçekleştirmeye hizmet edecek hem de garantili getiri için güvenilir kurumsal ortaklara dinamik olarak likidite sağlayacak Kurumsal Piyasa Yapıcılığı Kasaları adı verilen yeni bir protokol oluşturuyoruz.

Takas havuzuna benzer şekilde, LP sağlayıcıları, beyaz listeye alınan kurumsal borçluların havuzdaki varlıkları ödünç alabilmesi farkıyla, aşağıdaki temel farklılıklarla likidite yatırabilir ve takas ücretleri kazanabilir. Ödünç alınan fonlara zincir üzerinden erişilemediğinden, kullanıcıların para çekme için başvurmaları gerekecek ve fonlar bir sonraki dönemden sonra geri çekilecektir.

Sermaye Kullanımını En Üst Düzeye Çıkaran Dinamik Piyasa Yapıcı Kasalar

Bugün AMM’lerde 2 önemli sorun var – ilk olarak, havuzdaki fonların büyük çoğunluğu kullanılamıyor, çünkü varlıkların çoğu herhangi bir zamanda takas için gerekli değil. Ek olarak, ücretler statik, bu da piyasa talebi yüksek olduğunda LP’ler için ücret fırsatlarının boşa harcanmasına neden oluyor.

Mercurial olarak dinamik kasalarla, olağan AMM modeline 2 büyük yenilik getiriyoruz: dinamik kasalar ve dinamik ücretler.

Dinamik Kasalar: Birleştirilmiş varlıkları likidite havuzlarında boşta bekletmek yerine, varlıkları en güvenli borç verme platformlarına ödünç vereceğiz.

Dinamik Ücretler: LP’lerin kar potansiyelini artırırken, aynı zamanda değişken ortamlardaki IL riski için onları telafi ediyor. Bu da, daha fazla katılımı teşvik eden LP’leri koruyor. Daha düşük kaymaya ve dolayısıyla artan ticaret hacmine yol açarak sistem için toplamda daha fazla ücret alınmasını sağlıyor.

Dinamik kasaların ilk sürümünü 4. çeyreğin sonlarında kullanıma sunmayı umuyoruz.

MER Staking Havuzu!

Muhtemelen kullanıcılar tarafından en çok talep edilen yenilikte, MER sahipleri için MER’lerini stake etmeleri ve stake için ödüller almaları için bir MER stake havuzu açacağız. Takas havuzumuzdan, kurumsal kasalarımızdan ve dinamik kasalarımızdan elde edilen getirilerin bir kısmı MER’i geri almak için kullanılacak ve stake havuzuna yeniden yaratılacak. Zamanla, LP tokenının değeri MER tarafından arttırılacak. Stake programına MER yatıranlar, geri talep ettiklerinde daha fazla MER alacaklar. MER sahipleri için mükemmel bir ödül!

İşte 4. çeyrek için ürün yol haritamızın hızlı bir tablo özeti.

MER sahiplerine değer kazandırmanın istikrarlı ve yaratıcı yollarını bulmak için bir dizi yenilikçi altyapı inşa ediyoruz. Bunları önümüzdeki aylarda piyasaya sürmek için sabırsızlanıyoruz!

Mercurial, istikrarlı varlıklar için dinamik kasaları, likidite madenciliği ve düşük riskli takasları mümkün kılmaya devam ediyor. Daha fazla bilgi için Twitter hesabını takip edebilir, Telegram kanalına katılabilirsiniz. Web sitesine buradan gidebilirsiniz.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.