a
coinnet

Mizahi Yönüyle Ön Plana Çıkan Dogecoin’in Kurucuları Billy Markus ve Jackson Palmer Kimdir?

coinnet
coinnet

Elon Musk’un tweetleriyle 2021 yılının gözde kripto para birimlerinden biri haline gelen Dogecoin’in kurucusu Billy Markus Kimdir? Kendisini ve diğer kurucu ortak olan Jackson Palmer‘ın hikayesine geçmeden önce kısaca Dogecoin’i dünden bu güne özetleyelim…

Aslında Dogecoin, bir “şaka coin” olarak görülmesinin yanında, eşler arası transferler için oldukça kullanışlı bir altyapıya sahiptir. Bu kullanım doğrultusunda Reddit ve Twitter’da tip ve bahşiş için kullanmışlardır.

Bir yazılım mühendisi olan Billy Markus tarafından, 2013 yılının Aralık ayında Litecoin’den çatallaşıp ayrılarak piyasa sürülmüştür. Ortaya çıktıktan yaklaşık bir ay sonra Dogecoin’in resmi sitesi olan Dogecoin.com’u bir milyondan fazla kişi ziyaret etmiştir. Bu başarının arkasında bir IBM yazılımcısı olan Billy Markus ve Adobe’de yazılım mühendisi olarak çalışmış, Jackson Palmer bulunmaktadır. Dogecoin, kurucu isimler tarafından daha geniş bir kitleye hitap edebilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Yaratılış aşamasında dönemin kripto para birimlerinden Luckycoin ve Litecoin temel alınmıştır. Bu nedenle Dogecoin, madencilik esasına sahipken aynı zamanda Scrypt teknolojisini kullanmaktadır. DOGE, ilk günlerinde hızlı bir yükselme yaşadıktan sonra 2013 yılında büyük bir patlama daha yaşamıştır. Ancak artan talebin sonucunda yetersiz işlemci gücüne sahip olan madencilik havuzları çökmüştür ve Dogecoin, patlama yaşadığı 19 Aralık gününden 3 gün sonra %80 oranında gerilemiştir.

Günümüzde Dogecoin, Elon Musk’un tweetleriyle aşırı şişmiş bir balon olarakda görülmektedir. Bu söylemin arkasında Meltem Demirörs(CoinShares CSO’su) ve Charles Hoskinson(IOHK’nın ve Cardano’nun kurucusu) gibi önemli isimler vardır. 2021’in ilk haftalarıyla beraber Reddit üzerinden kullanıcıların aşırı ilgisi sonucu Dogecoin’in fiyatı 24 saat içerisinde %800’ün üzerinde artmıştır. Yine bu dönemde “GameStop Olayları” ve Elon Musk’un Dogecoin paylaşımları bir “şaka coin” olan DOGE üzerinde etkili olmuştur.

Peki, Dogecoin’in kurucusu Billy Markus kimdir?’

Piyasaya sürüldükten iki hafta sonra %300 büyüyen Dogecoin’in arkasında yazılım kısmında görev alan Billy Markus bulunmaktadır. Diğer ortak Jackson Palmer, pazarlama kısmında görev almış ve ikili yeteneklerini birleştirerek farklı bir kripto para yaratmayı başarmıştır.

Dogecoin’in ortaya çıkması süresini “2 saat gibi bir sürede yaptım, hiçbir şey düşünmedim” diye özetlemesiyle, DOGE’un oluşma sürecini samimi bir şekilde topluluğa aktarmıştır. Özellikle Reddit üzerinden Dogecoin’e büyük bir destek bulunmaktadır. Güncel olarak yayınlanan ve günümüz olaylarına gönderme yapan tweetler ve paylaşımlar, Z kuşağının da ilgisini çekmesiyle, her geçen gün çığ gibi büyüyen bir kitleye hitap etmektedir.

Billy Markus 2015 yılında elindeki tüm DOGE’ları sattıktan sonra kendisine ikinci el bir araba satın almıştır. Bu dönemin sonrasında her yıl katlanarak büyüyen DOGE için Billy Markus, “Ben normal bir çalışanım, zengin değilim” açıklamasında bulunmuştur.

Bir IBM yazılımcısı olan Billy Markus, kısa süre içerisinde yarattığı projenin Elon Musk’un desteğiyle milyon dolarlık bir ekonomi haline dönüşmesini de “mantıklı değil” şeklinde yorumlamaktadır.

Kendisi hakkında sınırlı bilgi bulunmasına karşın Billy Markus’u Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ek olarak, dünyanın en büyük “memecoin’i” olan DOGE’u Reddit üzerinden de güncel paylaşımlarıyla takip edebilirsiniz.

Son olarak diğer kurucu ortak olan Jackson Palmer’a kısa bir göz atalım…

Jackson Palmer Kimdir?

Jackson Palmer Kimdir?

Yukarıda Billy Markus’un da hayatını kısaca aktarabildiğimiz üzere kurucular hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Dogecoin’in diğer kurucu ortağı Jackson Palmer, projenin pazarlama kısmıyla ilgilenmiştir. 2013 yılında hayata geçirilen Dogecoin, Comic Sans Fontu ve Shiba Inu cinsi köpeğin birleşimiyle ilk şeklini almıştır.

Palmer Dogecoin’i tasarlarken, kripto paraların güler ve olumlu yüzünü teslim etmesi gerektiği kadar, herkese açık olmasına ve yeni kullanıcıların rahatlıkla erişebilmesine dikkat ettiğini söylemiştir. 2015 yılına gelindiğinde kripto topluluğunun kendisine yönlendirdiği sert söylemlerinden ve egemenliğin yanlış ellerler de olduğunu belirterek, uzun bir süreliğine ayrı kalacağını belirtmiştir. Ardından 2018 yılında, aile üyelerini ve arkadaşlarına yardım olmak adına, sektöre tekrar adım attığını açıklamıştır.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.