a
coinnet

NFT, Collins Dictionary’nin Yılın Kelimesi Ödülünü Kazandı

Collins Dictionary, 2021 Yılın Kelimesi listesinde son NFT patlamasını konu edindi. Collins Dictionary’nin kısa listesinde “Kripto” ve “Metaverse” de öne çıktı.

NFT Yılın Kelimesi Ödülünü Kazandı 

Beeple, Ethereum’daki müzikleri için Christie’s, Grimes ve The Weeknd’de 69 milyon dolara tokenize edilmiş bir JPEG fotoğraf sattı. Ardından gelişen sürede Collins Dictionary, Yılın Kelimesi olarak “NFT”yi seçti. 

Değişmez tokenlere atıfta bulunan vızıltılı kısaltma, “kripto”, “Metaverse” ve “neopronoun”, “iklim kaygısı” ve “cheugy” gibi diğer ifadeleri de içeren kısa bir açıklamanın üzerine çıktı. 

Collins Dictionary’nin ödül açıklaması, NFT’lerin yıl boyunca “nefes kesen haber raporlarında ve sosyal medyada” nasıl sürekli olarak bahsedildiğini kaydetti. Ayrıca, teknolojinin vaadini göstermede dijital sanatın oynadığı önemli rol hakkında da yorum yaptı. Duyuru, Beeple’ın Christie’nin Mart ayındaki satışının alan için çok önemli bir an olduğuna işaret ederek, “Halkın NFT’lerle ilgili hayal gücünü gerçekten yakalayan şey, bu teknolojinin sanat satmak için kullanılmasıdır” dedi. 

Bununla birlikte, Beeple’ın rekor kıran satışı o sırada dünya çapında manşetlere girerken, NFT alanı yıl boyunca ana akıma katılarak birçok başka önemli gelişme yaşadı. The Weeknd, Eminem, Grimes ve Aphex Twin de dahil olmak üzere bir dizi önemli müzisyen bu yıl kendi NFT’lerini basarken, Tom Brady, Snoop Dogg ve Jimmy Fallon gibi diğer ünlüler kendi parçalarını toplayarak bu akıma katıldı.

Kripto meraklıları için NFT’ler, Temmuz’dan Ağustos’a kadar üretken sanat ve avatar projelerine olan talebin arttığı bir mani dönemi olan “NFT yaz” olarak bilinen dönemde patladı. CryptoPunks ve Fidenza gibi rağbet gören koleksiyonlardan en nadide parçaların milyonlarca dolara el değiştirmesiyle ticaret hacimleri arttıkça fiyatlar yükseldi.

Collins Dictionary’nin yanı sıra, birkaç Büyük Teknoloji devi, NFT’lerin 2021’deki etkisini fark etmiş görünüyor. Twitter, kendi tokenlerini bıraktıktan sonra, Eylül ayında NFT kimlik doğrulaması sunacağını ima etti. Bunu takiben Facebook, kripto para piyasasında Metaverse ile ilgili projeler için bir çılgınlık başlatarak Meta olarak yeniden markalandığını duyurdu. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.