NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

NFT
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Non-Fungible Token’in kısaltması olan NFT, en genel tanımıyla benzersiz olan ve blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimleridir. Sanat eserleri, ses, video oyunları ögeleri gibi birçok dijital varlık NFT olarak değerlendirilmektedir. NFT’ler blok zinciri yapısı kullanılarak, genellikle Ethereum standartlarıyla üretilmektedir. Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler ışığında dijital ürünlere olan ilgi giderek artmaktadır. Non Fungible Token’ler de bu doğrultuda giderek yaygınlaşmakta ve kripto sektöründe adından söz ettiren varlıklar olarak yerini almaktadır. 2021 yılı Mart ayı itibarıyla NFT sektörünün 385 milyon dolara ulaştığı belirtilmektedir. Artan arzın ve talebin doğrultusunda ve varlıkların eşsiz olması sebebiyle NFT’ler çok yüksek değerlerle satılmaktadır.

NFT’ler, benzersiz oluşları, erişebilirlikleri ve orjinalliği sebebiyle tercih edilen dijital varlıklar haline gelmişlerdir. Fiziksel dünyadaki koleksiyon parçalarının dijital yansımaları olarak da görülen NFT eserler çok çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Tweetler, videolar, dijital sanat eserleri ve fotoğraf gibi birçok varlık NFT olarak satışa sunulmaktadır. Sahte ürünlerin yapım ve çoğaltılmasının önüne geçen bu dijital varlıklar, varlığın önceki sahibi ve üreticisine kadar tüm bilgilere ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Kripto varlıkların aksine NFT’ler arasında değiş tokuş yapılamamaktadır. Her varlığın benzersiz oluşu kendi aralarında gerçekleşecek değişimi engellemektedir.

NFT Eserlerde Değer Belirleme

Benzersiz bir dijital öğeyi temsil eden ve blok zincirinde depolanan NFT’lerin değeri üreticisi ya da yatırımcısı tarafından belirlenmektedir. Milyonlarca dolara alıcı bulabilen NFT’lerin yanında küçük telif ücretleri karşılığında satılan dijital varlıklara da rastlanmaktadır. NFT’nin bu özelliği, dünyanın her yerine dijital eserlerin yaygınlaşmasını sağlamış, aracıların yerini alarak alıcıyı ve üreticiyi kolay ve doğrudan bir araya getirmeyi mümkün kılmıştır.  NFT’ler aynı zamanda spesifik bir alanda üretilmekte ve blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmelerle işlem gördüklerini için silinememekte ve değiştirilememektedir.

Üretilen ilk NFT’lerden biri olan CryptoPunk oyununa ait bir karakter, 2021 yılında 605 Ethereum karşılığında satılmıştı.  Bugüne kadar en yüksek değere sahip NFT ise, kripto sanatçısı Beeple’ın “Everydays: The First 5,000 Days” adlı eseridir .Beeple’ın 5 bin parçasının derlemesi olan jpg formatındaki dijital varlık, 69,4 milyon dolara satılmıştı. Bunun yanında Twitter CEO’su Jack Dorsey’in tweet’i 2.9 milyon dolara satmış, Twitter’dan bir video ve şarkı paylaşan Elon Musk “Bu şarkıyı NFT olarak satıyorum.” ifadesiyle gözleri NFT’ye çevirmişti.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998