a

Orta Afrika Cumhuriyeti resmi kripto merkezi ’Sango’ yu başlatacak

Orta Afrika Cumhuriyeti resmi kripto merkezi ’Sango’ yu başlatacak. Orta Afrika Cumhuriyeti, Ulusal Meclis’in Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmesinden kısa bir süre sonra ilk büyük kriptohubunu başlatmaya hazırlanıyor.

Bitcoin’i (BTC) Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (CAR) yasal ihale olarak onayladıktan kısa bir süre sonra, yerel yönetim dijital para birimi altyapısını sağlamak için harekete geçiyor.

OTOMOBİL Başkanı Faustin-Archange Touadera, ülkenin “Sango” olarak adlandırılan ilk büyük kripto girişiminin yaklaşmakta olan lansmanını duyurmak için 24 Mayıs’ta Twitter’a gitti.”

Touadera, OTOMOBİLİN kripto merkezinin yaratılmasının, Ulusal Meclis’in oybirliğiyle Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmesinden kısa bir süre sonra geldiğini belirtti.

Otomobilin başkanlığı daha önce Sango projesini 24 Mayıs’ta hükümetin resmi Facebook sayfasında yasal kripto para birimi yatırım platformu olarak tanıttı. Sango platformu, otomobilin “ilk kripto girişimi” olarak konumlanıyor ve Fransızca’dan sonra otomobilin ikinci resmi dili adıyla anılıyor.

Açıklamada belirtilen resmi Sango web sitesine göre, Sango platformu Ulusal Meclis tarafından başlatıldı ve OTOMOBİL hükümeti ve cumhurbaşkanı tarafından destekleniyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanlık Bildirisi

Başkanlık bildirisinde, ”Afrika’nın kalbindeki ilk yasal kripto merkezinin inşası, Bitcoin’in benimsenmesini bir üst seviyeye taşıyarak kripto deneyimini geliştirecek ve potansiyel olarak dünyanın en alışılmamış alanını getirecek” dedi.

Touadera, Bitcoin’in benimsenmesinin ülkenin kalkınması ve dönüşümü için “düşünülemez olanaklar” sağladığına dikkat çekerek şunları kaydetti::

“Kripto merkezi, Bitcoin […] ve kripto, ülkemizin geleceğini yeniden tasarlayacak araçlardır. Sango, ne Afrika’nın ne de dünyanın geri kalanının hayal edemediği muazzam potansiyele sahip yeni bir ekonomik çağ başlatabilir.”
Başkan ayrıca, en büyük dileğinin Sango projesinin kriptoyu herkes için erişilebilir hale getirmesi ve kripto faydalarının ülkenin ekonomik performansının vektörleri haline geldiğine dair uluslararası bir durum yaratması olduğunu söyledi. ”Resmi ekonomi artık bir seçenek değil,” diyen cumhurbaşkanı, Sango gibi yeni platformların bürokrasiyle mücadele etmeyi ve rekabeti teşvik etmeyi hedeflediğini de sözlerine ekledi.

CAR, Afrika’da Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke ve dünyada El Salvador’dan sonra bunu yapan ikinci ülke oldu.

Kıta üzerinde büyüyen şifre kabul edilmesi üzerine, Afrika’da birçok ülke dijital varlıklarını kabul etmeye devam ediyor. Nisan ayında, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Cumhuriyeti gibi birçok Afrika ülkesi, gelecekteki ulusal ekonomik ilerlemeyi teşvik etmek için TON blockchain’i kripto para birimi ve blockchain olarak benimseme planlarını açıkladı.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Günün başka bir haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.