a

Bitcoin’in (BTC) 7,3 milyar dolarlık kayıp yaşadığı bir hafta sonundan sonra, en büyük kripto para birimi tüm hafta sonu kayıplarını sildi. Son 24 saatte yüzde 8’in üzerinde bir artışla 21,206 dolara yükseldi. Bitcoin, Cumartesi gününün en düşük seviyesi olan 17.592$’dan bu yana neredeyse yüzde 22 arttı. Ve şu anda 21.000$ civarında işlem görüyor.

Salı günü Coin Metrics verilerine göre BTC fiyatı yüzde 4’ten fazla artarak 20.882 dolara çıktı. Hafta sonu boyunca, Bitcoin 17.959 dolara düştü. Aralık 2020’den beri daha düşük olmamıştı. Çarşamba günü, Bitcoin, bir dizi olumsuz duygunun kripto para birimini hafta sonu boyunca yeni bir 2022 düşük seviyesine yükseltmesinin ardından tırmandı.

Bitcoin Piyasası Satış Baskısı

Kripto para piyasasındaki yoğun tasfiyeler, Bitcoin’in fiyatını 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinin altına düşürdü. Ve tüm kripto para birimi endüstrisine ağır bir yük getirdi. Daha geniş kripto para piyasası, özellikle “kırılmaz” 19.000 dolarlık desteğin altında bu kadar keskin bir düşüş beklemiyordu. Ancak kripto para birimi, zaman zaman olduğu gibi, 20.000 dolarlık bariyeri aştı.

Fiyat hareketleri, makroekonomik güçlerin baskısı ile başlayan bitcoin sektörünü çevreleyen olumsuz basına bir yanıttır. Bu gelişme sırasında, Birleşik Devletler Federal Rezervi gösterge faiz oranını bir yüzde puanının dörtte üçü kadar artırdı, bu 1994’ten bu yana en büyük artış oldu.

Büyük Bir Geri Dönüş İçin Çok Erken

FxPro’da kıdemli bir pazar stratejisti olan Alex Kuptsikevich, “Bu toparlanma, kripto para biriminin aşırı aşırı satım yönünün bir kısmını ortadan kaldırıyor” dedi. “Ancak, uzun vadeli bir geri dönüşten bahsetmek için çok erken: tüm olumsuz temeller yerinde kalıyor” diye devam etti.

Şaşırtıcı toparlanma, büyük ölçüde, kurumsal ve bireysel yatırımcıların büyük çoğunluğu, Bitcoin ağının 7 milyar dolarlık zarara uğradığı hafta sonu işlem seansı sırasında vazgeçtiği için, merkezi borsalarda satış faaliyetinin olmamasından kaynaklandı.

Hisse senedi yatırımcılarına benzer şekilde, kripto yatırımcıları ayı piyasası rallileri karşısında dikkatli davranıyorlar. Bazıları önemli bir toparlanma yaşamadan önce varlık sınıfının daha da düşmesini bekliyor.

Oanda’da kıdemli bir piyasa analisti olan Craig Erlam, Pazartesi günü Haziran ayı tatil piyasası kapanışlarının ardından geleneksel piyasalarda küçük bir toparlanma olmasına rağmen, piyasa kazanımlarıyla fazla rahat büyümeye karşı uyarıda bulunuyor.

Erlam bir haber bülteninde, “Herkes dibini arıyor, ancak tahminler üzerinde muazzam bir belirsizlik bulutu var ve veriler henüz herhangi bir iyi gösterge göstermedi” dedi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.