a

Ukrayna, Avrupa Blockchain Ortaklığına Gözlemci Olarak Katıldı

18 Haziran’da dijital dönüşüm Bakanlığı, Avrupa Blok Zinciri Ortaklığı’nda gözlemci statüsü kazanıldığını duyurdu. Ukrayna’yı birbirine bağlamak, Ukrayna’dan ülke içinde yerinden edilmiş kişiler için gerekli olan Ukrayna belgelerinin tanınmasına yönelik ilk adım olacağını dile getirdi.

Ukrayna’nın UBP’ye atanan temsilcisi Oleksandr Bornyakov: “Ukrayna’nın Avrupa Blok Zinciri Ortaklığı’na entegrasyonu, blok zinciri teknolojisinin kamu kayıtlarında ve hizmetlerinde uygulanmasına ilişkin ortak çalışmayı güçlendirecek. Ayrıca, özellikle sanal varlık piyasası için oldukça etkili bir düzenleyici ortamın oluşturulmasına katkıda bulunacaktır.” dedi.

Ukrayna’ya Avrupa Blok Zinciri Ortaklığı’nda (EBP) gözlemci statüsü verildi. Kiev’deki yetkililer, hareketin Ukrayna hükümeti tarafından blok zincir teknolojilerinin uygulanmasını kolaylaştıracağını ve daha verimli kripto düzenlemelerinin benimsenmesine yol açacağını umuyor.

Ukrayna, Avrupa Blockchain Ortaklığına Üyeliğe Doğru İlerliyor

Ukrayna, blok zinciri konusunda bir AB stratejisi geliştirme ve kamu hizmetleri için blok zincir altyapısı oluşturma girişimi olan Avrupa Blok Zinciri Ortaklığı’nda gözlemci olarak kabul edildi . Gözlemci statüsü, Ukraynalı yetkililerin ve kripto topluluğu üyelerinin lobi yaptığı tam üyelik yolunda bir adımdır.

Ülkenin EBP’ye katılımı için yapılan baskı, Ukraynalı milletvekillerinin Blockchain4Ukraine hizipler arası derneği başkanı Oleksii Zhmerenetskyi ve “Ukrayna’nın Sanal Varlıkları” sivil toplum kuruluşuna başkanlık eden Konstantin Yarmolenko tarafından başlatıldı.

Bu yılın Mart ayında, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e ve diğer AB temsilcilerine, EBP’ye dayalı ortak bir Avrupa blok zinciri altyapısının kurulması için çağrıda bulunan mektuplar gönderdiler.

Çağrılarına yanıt olarak, Brüksel’deki yürütme organının başkanı, Ukrayna’nın bir gözlemci olarak katılım umutlarını doğruladı. Ülke şimdi, Norveç ve Lihtenştayn’ın yanı sıra girişime katılan üçüncü AB üyesi olmayan ülke oldu.

Ukrayna’nın dijital dönüşüm bakan yardımcısı Alexander Bornyakov’un kendi departmanı tarafından şu sözler aktarıldı. “Ukrayna’nın Avrupa Blok Zinciri Ortaklığına entegrasyonu, devlet kayıtlarında ve hizmetlerinde blok zincir teknolojisinin tanıtılması konusundaki ortak çalışmayı güçlendirecek.”

Doğu Avrupa ülkesini EBP’de temsil eden Bornyakov, geçtiğimiz günlerde tüm üyelerin katıldığı bir çevrimiçi toplantıya katıldı. Katılımın aynı zamanda ülkede “sanal varlık piyasası da dahil olmak üzere yüksek verimli bir düzenleyici ortamı” teşvik edeceğini de sözlerine ekledi.

Blockchain4Ukraine başkanına göre, blockchain ortaklığına katılarak Ukrayna, Avrupa’daki milyonlarca Ukraynalı mülteciler daha iyi bir konumda olacak.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.