a

Piyasa Faiz Kararlarını Bekliyor, FED ‘den Sonra Gözler Merkez Bankasında

Kripto piyasalarının toparlanmak için çabaladığı aylarda, gözler Merkez Bankalarının faiz kararlarına çevrildi. Yaklaşık iki yıldır içinde bulunduğumuz pandemi süreci, beraberinde ekonomilerin ayakta durabilmesi için para basma politikalarını tekrar masaya yatırdı. Bu doğrultuda ABD Merkez Bankası(FED), Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) beklentilere paralel olarak politika faizini yüzde 0 – 0.25 aralığında sabit tuttu. Ancak, 2023’ün sonuna kadar faizlerin yükseltilebileceğinin de sinyalini verdi. FED’in ardından bugün, saat 14:00’da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’da faiz kararını açıklayacak. Bu nedenle gözler, FED ‘in hemen ardından faiz kararını açıklayacak Merkez Bankasında. Uzmanlar ülkemizden gelecek ikinci faiz kararının piyasaları etkileyebileceğini vurguluyor. Genel olarak beklentilerde faizin sabit tutulması yönünde.

Faiz Kararları Kripto Paraları Etkileyecek Mi?

ABD Merkez Bankasında(FED) faiz kararı sabit kalırken, piyasalarda önemli bir hareketlilik gerçekleşmedi. Bitcoin’in 40.000 dolar direnciyle olan mücadelesi, son iki gündür bu bölgenin altında devam ediyor. Analistler, faizin artılması durumda kriptodan para çıkışı olabileceğini belirtmişlerdi. Sabit kalan kararın şu anlık herhangi bir yöne etkisi gözlemlenmedi.

türkiye bitcoin
Piyasa Faiz Kararlarını Bekliyor, FED ‘den Sonra Gözler Merkez Bankasında

Son olarak önemli bir açıklama TCBM’den gelecek. Önümüzdeki saatlerde açıklanacak olan kararın FED’in kararına benzer olarak sabit kalması bekleniyor. Bu dönemlerde Bitcoin için 41.000 ve 43.000 dolar dirençleri aşılması gereken ilk direnç bölgeleri olarak belirlenirken, olası bir düşüş senaryosunda 32.000 dolar desteği, 2021’in ilk haftalarından bu yana kırılamayan bir destek olarak çalışacak. Aynı şekilde Ethereum’da 2.900 ve üzeri hareketler için önemli bir bölgede işlem görüyor. Bu bölgenin kırılımı ardından 3.100 ve 3.600 dolar dirençlerinin test edilmesi önemli.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.