a

Polkadot’un Kurucu Ortakları Kimlerdir?

Polkadot’un kurucu ortakları kimlerdir? Polkadot nedir? Ve geleceğin teknolojilerinde nasıl bir rol oynayacak?..

Farklı blok zincirleri arasında herhangi bir veri yada varlık türünün aktarılmasında önemli bir rol oynayan Polkadot ağı, açık kaynaklı çok zincirli bir paylaşım protokolüdür. Aynı zamanda bu geniş çalışma alını merkezsizdir ve yeni uygulamaların oluşturulabilmesini oldukça basit hale getirir. Projenin geliştirilmesi ve kurulması bir İsviçre Vakfı olan Web3 Vakfı tarafından gerçekleşmiştir. “Nesnelerin İnterneti” kavramıyla yakın bir ilişkisi olan Polkadot, gerçek dünyaya dokunabilecek pek çok köke sahiptir.

Projenin kurucuları Web3 Vakfı’nda görev almış Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czaban’dır. Yazının devamında kurucu ortakların kariyer basamaklarını ve güncel çalışmalarını, her birine özel olarak inceleyeceğiz. İlk olarak en tanınan isim Gavin Wood ile başlayalım…

Polkadot’un Kurucu Ortakları Kimlerdir?..

Solidity Proglamlama Dilinin Mucidi Gavin Wood Kimdir?

Gavin Wood Kimdir?

Gavid Wood, Polkadot’un kurucu olarak bilinmesi dışında, sektörün oluşmasında temel araç olarak kullanılan, bir programlama dili olan Solidity’i icat etmiştir. Aynı zamanda Otorite Kanıtı Algoritması olan PoA ve Whisper’ında mucididir. Ethereum’un kuruluşunda baş teknoloji sorumlusu olarak görev almış ve EVM(Ethereum Virtual Machine)’nin Yellow Paper’ını(Henüz resmi olarak kabul edilmemiş ve yayınlanmamış araştırmaları içeren bir belge) yazmıştır.

Ethereum öncesi, Microsoft’ta araştırma bilimcisi olarak görev alan Wood, 25 yılı aşkın tecrübesiyle sektörün önemli projelerinde görev almış bir isimdir. 2016 yılına gelindiğinde Bitcoin, Ethereum, Zcash ve Polkadot’un temel altyapılarını geliştirecek, Parity Technologies’e (eski adıyla Ethcore) kurucu ortak olmuştur.

Robert Habermeier Kimdir?

Robert Habermeier Kimdir?

Polkadot’un  Thiel üyesi ve kurucu ortağı olan Robert Habermeier, dağıtık defter teknolojisi ve kriptografi üzerine uzmanlaşmış bir isimdir. Uzun süre bir programlama dili olan Rust’ın topluluğunda bulunmuştur. Aynı zamanda paralel ve performanslı çözümler geliştirmek için Rust’ın programlama dilinin üzerinde yararlı çalışmalar yürütmüştür.

Peter Czaban Kimdir?

Peter Czaban Kimdir?

Projenin bir diğer kurucu ortağı olan Peter Czaban, yeni nesil dağıtık defter teknolojisi üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir. Bu nedenle alanıyla doğrudan ilişkisi olan Web3 Vakfı’nın Teknoloji Direktörlüğünü üstlenmektedir. Bir Oxford Üniversitesi mezunu olan Czhan, Makine Öğrenmesi üzerine yoğunlaştığı bir bölüm olan Mühendis Bilimi Bölümü’nden yüksek lisans sahibidir. Temel olarak yapay zeka ve iş geliştirme üzerine uzmanlaşsa da, aynı zamanda finans ve veri analitiği, nicel fiyatlandırma modelleri ve güvenlik gibi alanlarda da ileri düzey bilgi sahibidir.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.