a

Rio De Janeiro, Kripto Paralar Konusunda Miami’nin İzinden Gidiyor

Brezilya’nın en önemli kentleri arasında yer alan Rio de Jeneiro, önümüzdeki yıl vergilerini kripto para ile tahsil etme seçeneği getirecek.

Rio de Janeiro kentinde emlak vergilerini kripto varlıklarla ödenebilmesine imkan tanıyacak olan çalışma için yönetim hazırlıklara başladı.

Ülkenin En Büyük İkinci Kenti

Rio de Janeiro, Brezilya’nın en büyük ikinci kenti olması ile biliniyor. 2023 yılından itibaren dijital para birimlerini daha etkin kullanmak isteyen kentin yönetimi, emlak vergilerinin tahsilatında kripto paraları öne çıkartmak istiyor.

Rio de Janeiro Belediyesinden yapılan bir bildirime göre, şehir kripto para birimlerinin Brezilya reallerine dönüştürülmesini sağlamak için birden fazla şirketle sözleşme yapacak.  Rio de Janeiro yönetimi konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“İşlemi kolaylaştırmak için belediye, dijital para birimini reale dönüştürme konusunda uzmanlaşmış firmalarla sözleşme yapacak. Bu şekilde Belediye, paranın tamamını alacak”

Rio, Şehrin Turistik Noktalarını İçeren NFT’yi Yayınlayacak

Rio de Janeiro kenti yalnızca kripto paralar ile aldığı kararlarla kalmadı, aynı zamanda değiştirilemez token olarak bilinen NFT’leri de kent ile birleştiren projelere başladı. Daha önce hiçbir kent için yapılmayan projede, Rio kentinin NFT’leri piyasaya sürülecek ve gelir elde edilecek. Bu NFT’ler şehrin en popüler turistik yerlerinin görüntülerini içerecek. Şehrin finans ve kalkınma sekreteri Pedro Paulo, bu yerel sanatçılara fayda sağlarken aynı zamanda şehirdeki turistleri de teşvik edecek.

Rio’nun son girişimleri ilk değil. Daha önce bildirildiği üzere Paes, Miami Belediye Başkanı Francis Suarez ile yaptığı görüşmede şehrin fonlarının yüzde 1’ini dijital para birimine yatırma niyetini dile getirmişti.

İlgili Haber: Florida Vergileri Kripto Paralar ile Alabilecek

Kripto Vergi Ödemelerinde İndirimler

Rio de Janeiro’nun finans ve planlama sekreteri Pedro Paulo, şehrin vergilerini kripto para biriminde ödeyen vatandaşlara ek bir indirim sunmayı planladığını iddia etti. Şehrin kripto hırsları pek şaşırtıcı değil. Daha geçen ay, Brezilya Senatosu’nun ekonomik işler komitesi oybirliğiyle ülkenin kripto para birimi sektörünü düzenleyen yasayı onayladı.

Tasarının maddeleri, sanal varlıkları ve hizmet sağlayıcıların rollerini belirtir. Ayrıca, cezai sorumlulukla sonuçlanabilecek davranış türlerini detaylandırdı ve kural ihlalleri için cezalar belirledi. Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Meta, çeşitli Bitcoin ve kripto ile ilgili hizmetler için donanım ve yazılım tasarlamak, geliştirmek ve sağlamak amacıyla 29 Ocak’ta Brezilyalı düzenleyicilerle bir ticari marka tescil ettirdi.

Brezilya Kendi CBDC’sini Oluşturuyor

Brezilya’nın kripto paralar konusunda bu kadar agresif olmasının nedenlerinden birisi de kendi CBDC için hummalı bir çalışma yürütmesi olarak gösteriliyor. Bu ayın başlarında, merkez bankası bir CBDC kurmanın fizibilitesini değerlendirmek için Visa ve Santander’den teklifler seçti. Yılın ikinci yarısında, Brezilya reali test aşamasına başlayacak gibi görünüyor. Şimdi Rio de Janeiro kentini diğerlerinin takip edip etmeyeceği konuşuluyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.