CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Rus Kamu Görevlilerinin Kripto Para Tutması Yasaklandı

kripto para, Rus Kamu Görevlilerinin Kripto Para Tutması Yasaklandı

Rusya hükümet yetkilileri, Çalışma Bakanlığı’ndan gelen bir karar göre, 1 Nisan’dan önce tüm kripto para varlıklarını elden çıkarmak durumunda.

Rusya Çalışma Bakanlığı, federal ve yerel yönetim organlarının yetkililerine, kripto para birimine sahip olmalarının yasak olduğunu ve herhangi bir varlığı elden çıkarmaları gerektiğini bildirdi.

Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan 16 Aralık 2020 tarihli bir belge, direktifin yolsuzluğu önlemeyi amaçladığını gösteriyor. Haber ilk olarak Rus kripto haber bülteni Forklog tarafından bildirildi.

Mektup, Rusya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyeleri ve devlete ait şirketlerin başkanlarının yanı sıra eşleri ve reşit olmayan çocukları da dahil olmak üzere federal ve yerel düzeylerdeki Rusya’daki kamu görevlilerinin, kripto birimlerine ve ülke dışında yayınlanan herhangi bir dijital varlığa sahip olmalarına izin verilmediğini belirtmektedir.

Mektup, bu Ocak ayında yürürlüğe giren dijital varlıklar yasasına atıfta bulunuyor. Yasa, hükümet yetkililerinin yabancı bankalarda hesap açmasını ve yabancı ülkelerden finansal araçlar satın almasını yasaklayan Yasa da dahil olmak üzere diğer Rus yasalarında bir dizi değişiklik içermektedir. Şimdi bu liste aynı zamanda “yabancı yasalara ve kripto para birimlerine uygun olarak verilen dijital varlıkları da içeriyor.”

Hükümet yetkilileri şimdi 1 Nisan 2021’e kadar herhangi bir dijital varlıktan vazgeçmelidir.

Kamu görevlileri, yeni yasanın yürürlüğe girdiği ilk yıl olduğu için, 2020 yılı için yolsuzlukla mücadele beyannamelerinde diğer mülk türleriyle birlikte dijital varlıklara sahip olduklarını rapor etmek zorunda değiller.

Konuyla ilgili kamuya açık bir rapor olmadığı için, Rusya’daki hükümet yetkililerinin kaç tanesinin kripto para birimlerine sahip olabileceği açık değil.

Kripto Para Borsasının Yasağı Kalkmıştı

Dünyaca ünlü kripto para borsası Binance, geçtiğimiz aylarda Rusya’da kara listeye alınmıştı. Bu nedenle Rus kullanıcılar, “legal yollar ile” borsanın web sitesine giremiyor ve uygulamalarını kullanamıyordu.

Ancak Rus bölge mahkemesinin verdiği karar durumu tersine çevirmiş gibi görünüyor. Alınan karar doğrultusunda Binance, artık kara liste içerisinde olan bir web sitesi değil.

Bu karar son derece büyük önem taşıyor. Zira Rusya genel olarak kripto paralara karşı olan bir ülke konumunda. Bu ise durumu tersine çevirebilir.

Kaynak: Coin Desk

Benzer Yazılar

Raoul Pal “BTC, 1 Milyon Doları Hedefliyor”

Yavuz Cem AKYOL

GRAYSCALE 17 GÜNDE 18910 BİTCOİN ALDI

Doğan Şahin

Analistlerden BTC Yorumu

Yavuz Cem AKYOL

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku