a

Rusya Merkez Bankası, Kripto Borsalarına Yapılan Ödemeleri Yavaşlatacak

Rusya Merkez Bankası, kripto borsalar konusunda çok ciddi bir karar aldı. Banka tarafından, dijital varlık borsalarına yapılacak ödemelerin yavaşlatılacağı açıklaması geldi.

Ülkede halihazırda aktif olan kripto para borsaları ödemelerini biraz daha geç alacak. Rusya Merkez Bankası tarafından bu kararın alınma nedeni olarak ise piyasanın sürekli olarak dalgalanması sonucunda bilgisizce yapılan yatırımların önüne geçebilmek gösterildi.

Dijital Ruble ile Kriptoya Yönelim Azaltılacak

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergei Shvetsov’ a göre kripto para birimlerinin alınıp satılması konusuna ciddi bir şekilde mesafeli yaklaşıyor. Rusya’da yetkililer hala daha kripto para birimlerinin ticaretine olumlu bir şekilde yaklaşmıyor. Bankanın üst düzey bir yetkilisi katıldığı programda konu ile ilgili şunları söyledi:

“Yatırım amaçlı [kripto para birimi] satın almaya gelince, bu fikre şüpheyle yaklaşıyoruz. Geleneksel varlıklardan farklı olduğuna, oldukça riskli olduğuna ve bir piramit şemasının işaretleri olduğuna inanıyoruz”

Shvetsov, Merkez Bankasının tek ödeme aracının halen daha Ruble olduğunu üzerine basa basa yineledi. Bu konuda taviz vermediği gözlenen başkan yardımcısı, yılsonuna kadar dijital ruble konusunda net adımların atılacağını da ekledi. Geliştirilen Dijital ruble ile birlikte Rusların kripto para birimlerine yönelmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Shvetsov, kripto para borsalarına yönelik ödemelerin geciktirilmesi için yerel bankalar ile de işbirliği içerisinde olduklarını açıkladı. Bundaki amacın da piyasanın cazibesine kanıp hızlı bir şekilde kriptoya ulaşan kişilerin yatırımlarının batmasını engellemek olduğunu belirten Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Shvetsov, konu ile ilgili şöyle konuştu:

“Ödemeleri döviz büroları ve kripto para borsaları lehine yavaşlatması ve bu tür ürünlerin duygusal satın alma fırsatlarını engellemesi için bankacılık sistemiyle çalışmaya başlıyoruz”

Uzmanlar Kısıtlamanın Yasaya Aykırı Olduğu Görüşünde Birleşiyor

Merkez Bankası ve yerel bankaların kripto ödemelerini geciktirme hamlesi piyasaları olumsuz etkiledi. Öte yandan hukukçular da bu kararları konuşmaya başladı. Birçok hukuk uzmanı bu kararın doğru olmadığını ve yasaya açıkça aykırı olduğu görüşünde birleşiyor.

Rusya’nın en popüler borsalarından Bestchange’in kıdemli analisti Nikita Zuborev, Forklog’a verdiği demeçte, kısıtlama getirmenin ülkedeki kripto piyasalarını olumsuz etkileyeceğini söyledi ve uyardı:

“En çok etkilenen segment, Rusya Federasyonu’nda kayıtlı OTC ticareti olacak – döviz büroları ve P2P platformlarının kullanıcıları. Madenciler ayrıca çiftlikleri çalışır durumda tutmak için geçici çözümler aramaya zorlanacak, mayınlı madeni paraları rubleye satmak sorunlu olacak.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.