a

Solana Ağı, Bir DDoS Saldırısına Daha Uğradı!

Solana blok zincirinin Salı sabahı erken saatlerde başka bir (DDoS) saldırısına maruz kaldı. Solana’nın blok zincirinin bugün erken saatlerde başka bir DDoS saldırısına uğradığı bildirildi, ancak ağ şu an itibariyle tekrar düzeltildi. Bu, son birkaç aydaki üçüncü benzer olay oldu.

Tanınmış Çinli gazeteci Colin Wu’ya göre Solana 4 Ocak’ta saldırı altında. Saldırganların ddos saldırısını sürdürmesini spam’den yararlandığını düşünmekte. Ağ yaklaşık dört saat sonra tekrar çevrimiçi oldu. Bir DDoS saldırısı, genellikle kurbanın web kaynağına birden çok istek göndererek ağı tıkar ve platformun doğru çalışmasını engeller.

Solana vakfı tarafından olayı doğrulayan hiçbir resmi ayrıntı açıklanmazken, bu olay son altı aydaki üçüncü olay. Ek olarak, Twitter’daki bazı hesaplar , Solana’nın kesinti yerine ” büyük bir yavaşlama” yaşadığını iddia etti . Reddit üyeleri  CryptoCurrency subreddit da konuyu rapor ve sistemin açığı olduğunu iddia etti. Gönderide ayrıca şunlar yazıyor:

“Saldırganları suçlamak sadece sahtekârlıktır. İyi tasarlanmış bir blok zincirinin saldırganlara sahip olmaması gerekiyor, ağın parametrelerine göre bloklar üretmeye devam etmesi gerek, birisi işlemleri spam olarak gönderdiği için ara vermemesi gerekmektedir.”

İlk Saldırı Değil

Yukarıda belirtildiği gibi, bu Solana’nın bir DDoS saldırısına uğradığı ilk örnek değil. Solana Status , ağda geçen yıl Eylül ayında 45 dakika boyunca aralıklı istikrarsızlık yaşadığını bildirdi.

Bu süre zarfında, Solana doğrulayıcıları, Solana tabanlı DEX, Raydium’da bir IDO için toplu spam bot faaliyeti nedeniyle 17 saatlik bir kesintiye uğramadan önce yeni bir sürüm için hazırlanıyorlardı. Hiçbir fon kaybolmadı ve Solana tam işlevselliğe geri döndü, ancak geliştiriciler ağı yeniden başlatmaya başvurduklarında tüm blockchain ciddi eleştiriler aldı.

Üç ay sonra, ağın sürekli olarak aktif olmasına rağmen ikinci bir DDoS saldırısına uğradı. Yoğun sıkışıklığa rağmen, kurucu ortak Raj Gökal , herhangi bir DDoS saldırısı olmadığını açıkladı .  Solana blok zincirindeki performans sorunlarını Chicks NFT’sinin sorumlu olduğunu ortaya çıkaran NFT oyunu SolChicks oldu .

DDoS Saldırısı Kısaca;

Dağıtılmış Ağ Saldırıları, genellikle Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırıları adıyla bilinir. Bu tür saldırılar, bir şirketin web sitesini sağlayan altyapı gibi, herhangi bir ağ kaynağı için geçerli olan belirli kapasite sınırlarından faydalanır. DDoS saldırısı, saldırıya uğrayan web kaynağına birden çok istek göndererek web sitesinin çok sayıda isteği işleme kapasitesini aşmayı ve doğru şekilde çalışmasını engellemeyi amaçlar.

Değerli okurlarımız, Kripto dünyasından anında haberdar olmak isterseniz Twitter ve Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.