a

SWIFT, CBDC Teknolojisi İçin Deneme Çalışmaları Yürütüyor

Uluslararası finans kuruluşları için önemli olan Bankalararası Ödeme ve Mesajlaşma Protokolü (SWIFT), merkez bankalar tarafından yürütülen CBDC çalışmaları için deneme yapıyor.

SWIFT, merkez bankaları tarafından son dönemlerde üzerine çalışılan CBDC için deneme faaliyetleri yürütüyor. Bu protokolleri birbirine bağlamak için çalışan kurum, sınır ötesi ödeme ve havale yeteneklerini geliştirmek için bir dizi deney yaptı. Şirket, dijital hizmet sağlayıcısı Capgemini ile ortaklık kurdu.

SWIFT Bağlantı Sistemlerini Günümüze Uyarlıyor

Banka ve ödemeler ara bağlantı protokolü olan SWIFT, hizmetlerini yaklaşan merkez bankası dijital para birimleri için geliştirmeye çalışıyor. Gelecekte bu para birimlerinin kullanıcıları için havale ve sınır ötesi ödemelerin mevcut olmasını sağlamak için merkezi olmayan platformlarla deneyler yürüttüğünü duyurdu.

SWIFT için yürütülen bu çalışmanın başarısı oldukça önemli. Uluslararası Ödemeler Bankası raporlarına göre, günümüzde birçok banka kendi dijital varlığını henüz çıkartmasa da üzerinde çalışmaları devam ediyor. SWIFT’te geleceğe yönelik bu adımı atarak kendisini yeniden uyarlamaya çalışıyor. SWIFT İnovasyon Başkanı Nick Kerigan, bu ara bağlantının önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Farklı sistemlerin ve farklı CBDC’lerin birlikte verimli bir şekilde çalışması gerekecek veya bu, işletmelerin ve tüketicilerin CBDC’leri kullanarak sorunsuz sınır ötesi ödemeler yapmalarını engelleyecektir”

İlgili Haber: SWIFT İnovasyon Başkanı: “CBDC’ler Yakın Gelecekte Büyük Güç Olacak”

CBDC Deneyleri

Kurum bu denemeleri Capgemini şirketi ile ortak olarak gerçekleştiriyor. Deneyler, bu yeni para birimlerinin, bu tür işlevleri gerçekleştirmek için tasarlanmamış farklı sistemler arasında değiş tokuş edilebilme yeteneğini test ediyor.

Sistemin iç işleyişi halka açıklanmasa da, SWIFT, mevcut banka mesajlaşma standartları ve kimlik doğrulama modelleri, ISO 20022 ve SWIFT’in özel anahtar altyapısı dahil olmak üzere, halihazırda var olan ödeme altyapısının bir kısmının yeniden kullanıldığını açıklığa kavuşturuyor.

Şimdiye kadar, Corda ve Quorum gibi birkaç merkezi olmayan defter platformunu kullanan deneyler, önerilen hedeflere ulaşmanın mümkün olabileceğini gösteriyor. Bu, CBDC’lerin toplam dijitalleşmeye geçiş aşamasında SWIFT sistemlerini kullanan geleneksel fiat para birimleriyle bir arada var olabileceği anlamına geliyor. Kurum ayrıca, küresel düzeyde düzenlendikleri için ağına başka tür kripto varlıkları dahil etme olasılığını da ima etti.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.