a

Tetragon, Ripple’a Dava Açanlar Arasına Katıldı

Tetragon, SEC’in ardından Ripple’a dava açan ikinci kuruluş oldu. Ripple zor günler yaşamaya devam edecek gibi görünüyor.

SEC’in açmış olduğu davadan beri Ripple için işler hiç de yolunda gitmiyor. Şimdi ise dava açma sırası Tetragon’a geldi. İki yıl önce Ripple’in C Serisi finansmanını yöneten İngiliz firması Tetragon, XRP geliştiricilerini mahkemeye de sürükleyecek.

Bloomberg’e göre, Tetragon’un davası, SEC’in şirkete karşı yasal işleminden kaynaklandı. Dava, yatırım firması tarafından Pazartesi günü Delaware’nin Kanuni Mahkemesinde açıldı. Dosyalama, firmanın tercih ettiği C Serisi Ripple hissesinin itfa edilmesini istiyor.

Tetragon ayrıca mahkemeden Ripple’a karşı hızlandırılmış bir duruşma, bir ön tedbir ve geçici bir yasaklama emri vermesini istedi.

Tetragon Davasının Ardından XRP’de Durum Nasıl?

SEC’in açtığı davadan ve Ripple hakkında yapılan diğer suçlamaların ardından, XRP de en az 1 milyon token tutan XRP adreslerinin sayısı son iki hafta içinde keskin bir şekilde düştü.

Kripto para birimi ve blok zinciri konusunda lider bir veri sağlayıcısı olan Coin Metrics, 21 Aralık 2020 ile 3 Ocak arasında en az 1 milyon XRP tutan cüzdan adreslerinin 1.721’den 1.567’ye düştüğünü ifade ediyor.

Ripple’ı çevreleyen yasal belirsizlik artmaya devam ederken, bu durum XRP balinalarının ellerindeki tokenların önemli bir kısmını tasfiye ettiği anlamına geliyor.

XRP’nin Sonu mu Geliyor?

SEC’in Ripple aleyhindeki davası, şirket ve tokenı XRP için varoluşsal sorulara neden oluyor.

SEC açtığı davada Ripple’ın yerel tokenı XRP’nin bir kripto para değil, menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Tetragon da bu sebeple Ripple’a dava açmış durumda.

SEC, Aralık ayında Ripple’a karşı yasal işlem ilan ettiğinden beri, çoğu büyük borsa XRP ticaretini durdurdu. XRP’yi platformundan kaldıran borsalar arasına Coinbase ve Bitstamp gibi önemli borsalar bulunuyor. Ek olarak Binance’in ABD şubesinin de XRP’yi delist eden borsalar arasında yer aldığını belirtmekte de fayda var.

Ripple davadan ötürü oldukça zor bir durumda kaldı. Borsaların XRP’yi delist etmesinden ayrı olarak GrayScale’in XRP fonlarını tasfiye etmesi de Ripple için büyük sorun oluşturan etmenler arasında yer alıyor. Ripple her şeye rağmen davayı kazanacaklarına inanıyor.

Kaynak: Crypto Politan

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.