a

Ukrayna, Kripto Para Birimlerini Yasallaştırdı!

El Salvador'un Bitcoin'i resmi para birimi olarak kullanmaya başlamasının ardından, Ukrayna Meclisi kripto para birimlerini yasal zemine oturtan kararnameyi onayladığını duyurdu. Yeni yasa, kripto ve blockchain temelli işletmelerin Ukrayna'da yasal olarak çalışmasına izin verecek.

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmaya başlamasının ardından, Ukrayna Meclisi kripto para birimlerini yasal zemine oturtan kararnameyi onayladığını duyurdu. Yeni yasa, kripto ve blockchain temelli işletmelerin Ukrayna’da yasal olarak çalışmasına izin verecek.

Ukrayna’da onaylanan yasa El Salvador’dan farklı olarak kripto paraları resmi ödeme aracı olarak değil finansal varlıklar olarak tanımlıyor. Meclis, Bitcoin ve diğer kripto paraları yasal olarak tanıyacak kanunu 276 evet ve 6 hayır oyuyla onayladı. Ülkede karardan önce kripto alım satımına yönelik bir kısıtlama bulunmuyordu. Heyecanla beklenen yasa, Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin imzasıyla yürürlüğe girecek. İmzanın ardından yatırımcı ve kripto para borsaları dolandırıcılara karşı yasal olarak korunma imkanı kazanacak.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov konuyla ilgili yaptığı açıklamada 2022 yılında ülkenin kripto para piyasasını yabancı yatırımcı ve şirketlere açmak istediklerini söyledi. Ancak bunun olabilmesi için önce kripto varlıkların vergilendirilmesine ilişkin yasaların da çıkarılması gerekiyor. Ukrayna, kripto şirketlerine izin verecek başka bir düzenleyici kurum oluşturmayı da planlıyor. Dijital Dönüşüm Bakanı Fedorov, Ukrayna’da kripto ticaretinin günde yaklaşık 37.000 dolarlık hacimle popüler olduğunu belirtti. Federov, “Dünyada sadece birkaç ülke kripto varlıklarını yasallaştırdı – Almanya, Lüksemburg, Singapur. Ukrayna onlardan biri olacak.” ifadelerini kullandı. Kripto borsası Binaryx CEO’su Oleg Kurchenko, karar için “Kripto para birimlerine yönelik basmakalıp tutumları azaltacak ve normal finansal araçlar olmalarına yardımcı olacak” dedi. Kurchenko, devlete duyulan güvensizliğin bazı yatırımcıları uzaklaştırabileceğine dair bir endişeli  olduğunu da  sözlerine ekledi.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.