a

Ukrayna Merkez Bankası Blockchain Geliştiricisi İlanı Verdi

Ukrayna Merkez Bankası blockchain konusunda çalışmalara başlamak için uzman arayışına başladı. Ülkede kriptoya karşı ilgi ciddi anlamda arttı.

Ukrayna Merkez Bankası blockchain uzmanı ilanı vermesi ile birlikte geçtiğimiz günlerde meclisten geçen ve Devlet Başkanı onayına sunulan ve onaylanan kripto yasası akıllara geldi.

NBU, Linkedin’de Blockchain Geliştirici Reklamı Yayınladı

Ukrayna Merkez Bankası Blockchain iş ilanını en bilinen sosyal medya ağlarından Linkedin’de yayınladı. Platforma reklam veren banka, bu role uygun kişilerden gelecek geri dönüşleri beklemeye başladı. İlan, bankanın BT direktörü Vladimir Nagornyuk tarafından Linkedin’de yayınlandı.

Verilen reklamın ayrıntılarında ise, ayrıntılarında “altyapı hizmetlerinin, yüksek düzeyde erişilebilir dağıtılmış sistem ve hizmetlerin (Hyperledger) geliştirilmesi, uygulanması ve iyileştirilmesine” destek verilmesinin beklendiği yer alıyordu. Yapılacak işe alım ile birlikte mikro hizmetlerin ve entegrasyon çözümlerinin tasarımı ve geliştirilmesine, akıllı sözleşmelerin, kayıtların ve mimari çözümlerin geliştirilmesine odaklanacak.

Nagornyuk’un gönderisine göre, Ukrayna Ulusal Bankası (NBU), performansa dayalı ikramiyelerle “istikrarlı ve şeffaf bir organizasyonda profesyonel gelişim fırsatları” ve “piyasa düzeyinde ücretlendirme” sunuyor. Kurumsal emeklilik planı ve esnek çalışma saatleri de faydaların bir parçası olarak biliniyor.

Ülkenin Kalkınmasına Fırsat Tanıyacak

Ukrayna Merkez Bankası blockchain işlemlerinin ülkenin kalkınmasına fırsat tanıyacağı görüşünü taşıyor. Bu, pozisyonu işgal eden kişinin, düzenleyicinin kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) oluşturma projesine katılma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor.

E-hryvnia projesi birkaç yıldır üzerinde çalışıyor. Çıkarılması için kapıyı açan yeni yasa, “Ödeme Hizmetleri Yasası” Haziran ayında Ukrayna parlamentosu tarafından kabul edildi ve daha sonra Başkan Volodymyr Zelensky tarafından imzalandı. Tasarı, NBU’ya egemen fiat para biriminin dijital bir versiyonunu basma yetkisi veriyor.

Bu yıl finans uzmanları arasında yapılan bir anket, endüstrinin dijital Grivnası için eşler arası transferlere izin verecek, e-ticareti körükleyecek ve kripto alanındaki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılacak bir blok zinciri tasarımından yana olduğunu gösterdi. Merkez bankası, CBDC’sinin sanal varlıklar sektöründeki uygulamasının daha fazla araştırmaya değer olduğunu belirtti.

Bu arada, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ağustos ayında, madeni para test için hazır olduğunda çalışanlarına ödeme yapmak için elektronik Grivnayı kullanmayı planladığını açıkladı. NBU Strateji ve Geliştirme Departmanı başkanı Arsen Makarchuk’un yakın tarihli bir açıklamasına göre, yıl sonuna kadar bunu yapmak için bir pilot proje başlatılabilir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.