a

Venezuela’da Kripto Para ile Uçak Bileti Satılacak

Sürekli seyahat eden ve kripto para kullanan kişiler, Venezuela’da uçak biletlerini dijital varlık ile satın alabilecek. Havalimanı ödeme sistemi kripto paralara göre düzenlendi.

Venezuela’da bulunan Maiquetía Uluslararası Havalimanında kripto paralar ile uçak bileti satın alınabilecek. Daha önce havayollarının kendi bünyelerinde başlattığı bu hareket, şimdi ilk kez bütün bir havaalanı için geçerli olacak. Bu anlamda ile olan havaalanının Direktörü Freddy Borges, tüm alanın ödeme sisteminin değiştirilerek kripto varlıklarla desteklenecek şekilde yeniden düzenlendiğini belirtti.

Venezuela’da Havaalanı Ödeme Olarak Kripto Alacak

Güney Amerika ülkesi Venezuela’da Maiquetía Uluslararası Havalimanı’nın getirdiği bu sistem, ödemelere yönelik çeşitlendirme çalışmasının bir parçası olarak görülüyor. Havalimanının direktörü Freddy Borges tarafından yapılan açıklamalara göre kurum, ödeme sistemini, havalimanında sunulan uçak biletleri ve diğer hizmetler için ödeme olarak bazı kripto paraları alacak şekilde uyarlamaya çalışıyor. Bu anlamda Borges şunları söyledi:

“Sunacrip ile koordineli olarak havalimanı platformlarında ve ticari faaliyetlerde kripto para ödemeleri için bir düğme etkinleştireceğiz.”

Uçak bileti satışında desteklenecek kripto paralar konusunda da bilgi veren Borges, Bitcoin, Dash ve ulusal petro’nun en başta kullanılacağını ancak ilerleyen dönemlerde faklı kripto birimlerini de sisteme dahil edebileceklerini belirtti. Turistlerin rahat bir şekilde bu yolu seçtiklerini de dile getiren Borges, yeni araçların kullanılması ile havaalanının da gelişeceğinin altını çizdi.

Bu kripto para birimlerinin ödeme yöntemleri olarak kullanımı, ulusal kripto para birimi gözlemcisi Sunacrip tarafından düzenlenecektir. Maiquetia Uluslararası Havalimanı, 17 farklı uluslararası destinasyondan yolcu kabul eden, ülkenin en önemli sivil havalimanlarından birisi olması ile biliniyor.

Kripto Paralar Havayolunda İlk Kez Kullanılmıyor

Kripto paralar Venezuela’da havayolu alanında ilk kez kullanılmıyor. Daha önce uçak bileti satışında şirketlerin kendi aldıkları kararlar doğrultusunda adım atılmış ve kripto ödeme alınmaya başlanmıştı. Conviasa adlı ulusal bir havayolu, 2019’da Petros’ta bilet satmaya başlayacağını duyurdu.

Ardından, başka bir ulusal havayolu olan Turpial Airlines, geçen Ağustos ayında biletler için bitcoin ile ödeme kabul edeceğini duyurdu. Üç Boeing uçağıyla çalışan küçük havayolu, kripto para ödemeleri için destek duyurusunda öncü özel havayollarından biriydi.

Bu duyuru, ülkenin cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun Ocak ayında yaptığı açıklamada, bunun tüm kripto para sistemlerinin “canlanma” yılı olacağını vurgulamasının sonucu gibi görünüyor. Ancak enflasyon ve devalüasyon bu yıl durmadı. 1 Ekim’de Venezuela hükümeti, ödemeleri kolaylaştırmak için itibari para biriminin değerinin altı sıfırını keserek yeniden adlandırma uyguladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.