a

Vitalik Buterin, El Salvador’un Bitcoin Deneyimine İlginç Yorum Yaptı

Ethereum’un kurucularında olan Vitalik Bulterin, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para haline getirmesine yorum yaptı.

Vitalik Buterin, El Salvador’un Bitcoin deneyimine “pervasızca” nitelemesi yaptı. Kripto para birimiyle ilgili en büyük alt dizin olan r/CryptoCurrency’de yaptığı yorum ile Bulterin, tüm dikkatleri üzerine çekti. Buterin, işletmeleri herhangi bir kripto para birimini kabul etmeye zorlamanın, alanın ahlakına aykırı olduğuna inanıyor.

El Salvadorlular Hackerlar İçin Hedef

Vitalik Buterin, kripto paralar ve teknoloji konusunda eksik bilgileri sebebi ile El Salvadorluların hackerlar için hedef olduğuna dikkat çekerken, dolandırıcılık kurbanı olmalarının an meselesi olduğunu belirtti.

Bir takip yorumunda Vitalik Buterin, Bitcoin maksimalistlerini güçlü müttefikler tarafından kolayca yönlendirilen bir topluluk olduğunu söyleyerek, onlarla alay etti:

“Bitcoin maksimalistleri sizi övmek için çok kolay bir topluluktur: sadece güçlü bir konumda olmanız ve onlar ve madeni paraları hakkında güzel şeyler yapmanız veya söylemeniz yeterlidir”

Geçen ay Buterin, Twitter CEO’su Jack Dorsey’i Bitcoin’de “çok daha zayıf bir güven modeli” ile merkezi olmayan finansmanı yeniden yaratmaya çalıştığı için de eleştirdi. En son yorumları, üyeleri Buterin’i “tuzlu” ve ikiyüzlü olmakla suçlayan Bitcoin topluluğu tarafından fark edilmedi.

El Salvador Öncü Bir Deneyim Peşinde

Vitalik Buterin yorumlarına rağmen El Salvador, resmi para birimi olarak sınırsız ve merkezi olmayan kripto para birimini benimseyen ilk ülke oldu. Bu alanda ilk olmanın yanı sıra aslında deneysel bir durumla da karşı karşıya kalan ülke yönetimi ve halk, önlerine çıkan zorlukları da aşmak için mücadele vermeye devam ediyor.

Ancak muhalifler, büyük Bitcoin deneyine ayrılan bütçenin ülkenin sağlık veya eğitim sistemlerini iyileştirmek için kullanılabileceğini savunuyor. Muhalefet, BTC yasası meclisten geçtiğinden beri sokaklarda protesto düzenliyor.  Başkan Nayib Bukele, yasanın yürürlüğe girmesinden iki aydan daha kısa bir süre önce gönüllü olacağını belirtmesine rağmen, tüccarların Bitcoin’i Eylül ayı başlarında kabul etmesi zorunludur.

Yine de bazı Bitcoinciler, McDonald’s gibi uluslararası şirketleri Bitcoin’i kabul etmeye zorlamak için gerekli adımların atılması konusunda çalışma yapılması gerektiğine inanıyor.

Kısa süre önce kendisine şaka yollu bir şekilde “dünyanın en havalı diktatörü” diyen Bukele, Bitcoin desteğinden geri adım atmıyor ve topluluğa hükümetin multi-milyon alımları ve volkanik enerjiyle çalışan bir madencilik operasyonunun video görüntüleri ile yemin ediyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.