a

Vitalik Buterin Kimdir? Vitalik Buterin, Bitcoin’den sonra akıllı kontratları ile blockchain teknolojinin yeni soluğu olan Ethereum’un kurucusudur. Kendisi lider altcoin Ethereum’u oluşturmadan önce Bitcoin dergisi için yazılar yazmıştır. Bu nedenle yazılımcı kimliğinin yanında yazar kimliği de bulunmaktadır. 31 Ocak 1994 doğumlu olan Vitalik Buterin, ortaya koyduğu ve dünyaca kullanılan dijital ödeme sisteminin dışında, genç oluşuyla da dikkat çekmektedir. Vitalik, 2021 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen boğa sezonunda dünyanın en genç milyarderleri arasını girmeyi başarmıştır. Bu başarısının arkasında Rusya’da yaşadığı ilk 6 yılı ve sonrasında ailesinin Kanada’ya göç etmesi ile beraber değişen hayatı yatmaktadır. Vitalik daha ilkokuldayken farklı bir okula geçmiş ve yaşıtlarından kendini hemen ayıran, yetenekli bir öğrenci oluşuyla öğretmenlerinin dikkatini çekmiştir.

Yeni bir okul ve arkadaş ortamı karşısında kısa bir alışma döneminin ardından, mesleki ve kişisel ilişkilerinin çoğunu dijital ortamda inşa etmeye başlamasıyla, dünyayı değiştiren en genç insanlardan biri olmaya da kaderi tarafından teşvik edilmiştir. Toronto’da özel bir lisede eğitim aldığı yıllarda en verimli dönemini geçirdiğini belirten Vitalik, eğitim hayatı boyunca oyunlar ve teknoloji konularında kendini istediği yönde geliştirmiştir.

Vitalik Buterin Kimdir?

Kripto paraları ilerleyen dönemlerde daha derinden tanıyan ve sektörün içerisinde yazar olarak faaliyet gösteren genç deha, Bitcoin merkezi olmayan ve kontrol edilemez doğasına kendini kaptırıp araştırmalar yapmıştır. Kripto sektörünün içinde olmak için yeterli sermayeyi de çeşitli forumlarda ve Bitcoin ile ödeme yapan şirketlerde çalışarak kazanmıştır. Bu dönemde yaptığı makale satışlarından 5 Bitcoin toplamayı başarmıştır.

Ethereum Nasıl Kuruldu?

Vitalik, kripto paralar üzerine yazılım ve yazarlık mesleklerinde görev aldıktan sonra çeşitli projelerin ilk adımlarını da gözlemleme fırsatı bulmuştur. Bu dönemde sonra 2013 yılında CovertCoins ve Mastercoin isimli iki projeyi yakından tanıma fırsatı bulduğu İsrail’i ziyaret etmiştir.

Ethereum ‘un kurucusu bu dönemde programlama dillerinin genel olarak neler yapabileceğini kavrayarak, kendi projesi için içsel bir rota belirlemiştir. Sonrasında ve başlangıçta fikrini hali hazırda yürürlükte olan projelere sunmuş ancak devamında bu yükümlülüğün kendisi tarafından sırtlaması gerektiğine karar vermiştir.

2013 yıllarının sonlarına doğru Vitalik Buterin, projeni dünyaya tanıtacak olan white paper’ı yayınlamış ve eleştiriler ile beraber projesini geliştirmeye devam etmiştir. 2015 yılına gelindiğinde “Frontier” ismiyle halka açık versiyonu piyasaya sürmüş ve test aşamalarını gerçekleştirmiştir. Bu aşamadan sonra ilk büyük adım 14 Mart 2016 yılında, ilk resmi sürümün ortaya çıkması ile gerçekleşmiştir. Gelinen son noktada Ethereum projesi, blokchain teknolojinin alternatif ve işlevsel bir geleceği olarak görülmeye başlanmış ve sonrasın gelişimini devam ettirerek, kripto dünyasının en büyük ekosistemlerinden birisi haline gelmiştir.

Ek olarak Ethereum, gelen yeni güncellemelerle beraber güncel dünyaya ve kapasiteye ayak uydurmak için kendini yenilemeye çalışmaktadır. Kurucusu Vitalik Buterin ise projenin başında görev alan isimler arasındadır. Ayrıca Vitalik, kripto dünyasının saygınlığını kazanmış etkili bir isimdir.

Son olarak Vitalik Buterin, Ethereum 2.0 ve sonrasında planlanan güncellemeler için toplulukla iletişimde olan ve çalışmalarını yürüten sakin bir dönem geçirmektedir. Kendisinden öğrenilecek en önemli derslerden çalışkanlık ve yaratıcılık dışında, dünyayı değiştirmek ve geliştirmek için adımlar atması da pek çok girişimciye ilham olmaktadır.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.