a
coinnet

VIX’in Yükselmeye Devam Etmesi Bitcoin’i Etkiliyor

coinnet
coinnet

VIX NewsBTC’nin bildirilerine göre geçtiğimiz Cuma günü, Bitcoin için de önemli olabilecek bir trend değişimi yaşadı. VIX volatilite endeksi yatırımcılara S&P 500’ün beklenen dalgalanma aralığını göstermektedir. Dikkat çekici bir şekilde VIX endeksi ile S&P 500 arasında ters bir korelasyon vardır. Yükselen VIX endeksi genellikle S&P 500 için düşen fiyatlar demektir ve bunun tam tersi de geçerlidir.

Yükselen VIX Bitcoin Boğalarını Tehdit Ediyor

VIX Cuma günü 19 seviyesinin altına düştü. Ki bu seviye geçtiğimiz yıl boyunca oldukça önemliydi. VIX en son bu kadar düşük olduğu zaman Ağustos ayında 34’ün üzerine çıkmıştı ve S&P 500’ü %15 aşağı çekmişti. Bitcoin de S&P 500 ile olan korelasyonunun etkisiyle önemli bir düşüş trendi yaşamıştı.

BTC pazartesi günü, 17.400 $’lık yatay dirençten sıçramıştı. Ardından VIX’in yıldız piyasa açılışı kapsamında trendini tersine çevirmeye başlamasıyla 17.000 $’ın altına düşmüştü. Ancak dün, Bitcoin boğaları başlangıçta üstünlüğü ele geçirmiş gibi göründü. S&P %1,4’lük bir düşüş daha yaşarken, BTC fiyatı 17.000$’da nispeten sabit kaldı.

Ancak BTC son birkaç saat içerisinde yaklaşık olarak %2’lik ve 350$’lık bir geri çekilme kaydetti. BTC bir noktada VIX’in yükseliş trendini sürdürmesi ve 22,46 seviyesine yükselmesinin ardından 16.691 $’a düştü. Basın saatine göre Bitcoin fiyatı 16.828$ seviyesindeydi. Bu noktada yatırımcıların VIX’e dikkat etmesi gerekmektedir. VIX bugün başka bir yükseliş görürse, BTC boğaları olumsuz etkilenebilir. Böyle bir durumda 16.600 ve 16.300 $ ‘lık destek bölgeleri anahtar olacaktır.

Cuma Günü Bitcoin İçin Bir Öngörü Sağlayacak mı?

Bitcoin’in S&P 500 ile yüksek korelasyonu göz önünde bulundurulduğunda başka bir düşüş yakın olabilir. Ancak VIX tek gösterge olarak kullanılmamalıdır. VIX bu noktada geçmiş gözlemlere dayanmaktadır.

VIX buna ek olarak, güçlü piyasa tepkilerine neden olabilecek ani ve beklenmedik olayları açıklayamaz. Tarihsel olarak bakıldığında VIX’in dibi tahmin edemediğine her zaman şahit olunmuştur. Dibe ne zaman ulaşılacağını belirleyen şey önemli olaylardır. Ancak VIX beklentilere dayalı olarak hesaplandığından, piyasadaki ani olaylar nedeniyle trenddeki değişikliği tespit etmek için anahtar olamaz.

Bütün bunları gölgede bırakacak olay ise ABD merkez bankasının 14 Aralık’ta yapacağı ve FED’in bundan sonraki faiz politikasına karar vereceği bir sonraki FOMC toplantısı olacaktır. Toplantıda dikkat çekici bir şekilde ekonomik durumun özeti de yer alacaktır.

Ancak bundan önce dahi FED’in nasıl hareket edeceğine dair tahminlerde bulunan son derece önemli iki adet veri var. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) şeklindeki yeni enflasyon verileri 13 Aralık’ta yayınlanacakken, üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri 9 Aralık Cuma günü yayınlanacak. Bu durum, TÜFE verilerinin nasıl sonuçlanabileceği konusunda şimdiden fikir verecektir. Zira ÜFE, tüketici fiyat endeksi için öncü gösterge niteliğini taşımaktadır.

Üreticiler girdi enflasyonu ile karşı karşıya kaldığı zaman, üretim maliyetlerindeki artışlar perakendecilere ve tüketicilere yansıtılmaktadır. Dolayısıyla ÜFE trend belirleyici olabilir.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.