a
coinnet
coinnet
coinnet

Waves Blockchain kurucusundan kripto adımı. Adım yeni DAO Modeli olarak adlandırılıyor. Model, performans önlemleri, ödüller ve cezalar getirerek hesap verebilirlik eklemek için tasarlanmıştır.

Waves blockchain kurucusu Sasha Ivanov, manipülasyon riski ve seçmen ilgisizliği de dahil olmak üzere merkezi olmayan özerk örgütleri (DAO’lar) yönetmede görünen bazı yönetişim eksiklikleriyle başa çıkmanın bir yolunun olduğunu söylüyor.

DAO’lar, token sahiplerinin bir projenin geleceğini etkileyen değişiklikler veya güncellemeler önerdiği ve oy kullandığı Uniswap, Compound ve Aave gibi çok sayıda merkezi olmayan uygulamanın (DAPP’ler) omurgasını oluşturur.

Basit token yönetişim modellerine ve ağırlığa dayalı oylama sistemlerine dayanan mevcut DAO’lar, sahibinin sahip olduğu yönetişim tokenlerinin sayısıyla orantılı oylama gücü verir. Bu, onları hesap vermeyen ve kayıtsız seçmenlerden de yararlanabilen iyi sermayeli manipülatörler tarafından sömürüye açık bırakır.

Waves Blockchain Kurucusu Ivanov Açıkça Anlattı

Ivanov yaptığı açıklamada; ”Basit token yönetimi kağıt üzerinde çekici görünüyor. Ancak nihayetinde yetersiz olduğu kanıtlandı. Yönetişim modellerinde yerleşik yeterli hesap verebilirlik olmadan, kötü aktörlerin ve karar alma sürecini bozmak isteyenlerin caydırıcıları yoktur ve sistemi oyunlaştırmaya devam edeceklerdir” dedi.

Bunun yerine Ivanov, toplumun katılımını teşvik etmek için bir dizi kural ve teşvik olan Güç Protokolü geliştirdi. Protokol, kilit performans göstergelerini (KPI’lar) belirlemek ve ardından ölçmek ve hesap verebilir, şeffaf ve verimli topluluk işbirliğini kolaylaştırmak için finansal ödüller ve cezalar sunmak üzere tasarlanmıştır. Power Protocol’ü kullanan ilk DAO, Waves ‘in Power DAO’sudur.

Bu KPI’lar yerine getirilirse katılımcı topluluklar için ödüllerle sonuçlanır. Tersine karşılanmazlarsa, bir topluluk, hisseli yönetim tokenlerinin bir kısmı yok edildiğinden cezalandırılabilir. Bu, yalnızca token ödülleri kazanmak için tekliflere olumlu oy verebilecek büyük token sahiplerinin yırtıcı davranışlarını caydırmaya yardımcı olabilir.

Power Protocol üçüncü taraf DAO’larda uygulanabilir. Model, bireysel kullanıcıların toplam oy kullanma gücünü sınırlayarak, kötü aktörlerden gelebilecek olası zarar riskini başarılı bir şekilde azaltabilir ve finansal, hayır amaçlı, özel veya resmi herhangi bir DAO’nun verimliliğini artırabilir.

Twitter adresimizi takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Günün diğer haberi için; Circle ve SPAC Concord, İş Birliğinde Sona mı Geldi?

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.