a

Western Union, Rusya İşlemlerini Askıya Aldı

Bankalar, çok uluslu şirketler ve ödeme sistemleri Rusya ile olan bağlarını kopardı. Yaptırım kararına son olarak Western Union da eklendi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürecinde ülkeler diplomatik olarak Rusya’ya tepkilerini gösterirken markalar da Rusya’ya uyguladığı yaptırımlarla gündeme geliyor. Örneğin  Google Pay, Apple Pay, MasterCard, Visa ve PayPal gibi finans ve ödeme yöntemi odağında faaliyet gösteren dev firmalar Rusya’da faaliyetlerini askıya alma kararı aldı.

Uluslararası para transfer sistemi Western Union da yaptırım uygulayan yabancı şirketler furyasına katıldı. Rusya ve Belarus’daki para transferlerini durdurma kararı aldı.

Şirket konuylailgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Rusya’da ödeme sistemi operatörü olan Western Union’ın, 24 Mart 2022 tarihinden itibaren resmi ödeme sistemi operatörleri sicilinden çıkarılmasına ilişkin Rusya Merkez Bankası’na başvurduğu belirtildi.

Açıklamada, “Ortaklarımızla 7/24 çalışıyoruz. Ortaklarımız ve müşterilerimiz iki hafta içinde servisin durdurulacağına hazırlanabilecekler” ifadelerine yer verilirken, Rusya’dan diğer ülkelere gönderilen ve 24 Mart 2022 tarihine kadar alıcılara ödenmeyen para transferlerinin diğer ülkelerdeki alıcılar tarafından her zaman kullanılabilir olacağı vurgulandı.

Buna göre 24 Mart 2022 tarihine kadar Western Union ile havale gerçekleştiren Rusya’daki gönderici, havalesini geri almak için şirketin Rusya’daki ortaklarına başvurabilecek. Rusya’ya gönderilen ve 24 Mart 2022 tarihine kadar alıcıya ödenmeyen para transferleri ise parayı gönderene iade edilecek.

Şirket, 24 Mart 2022 tarihine kadar Western Union üzerinden yurtdışı havale faaliyetlerinin eskisi gibi devam edeceğini açıkladı. Ancak belirlenen tarihten sonra hizmetin sona ereceğini açıkladı.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.