CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Yatırımcılar Bitcoin’e Akın Ediyor!

, Yatırımcılar Bitcoin’e Akın Ediyor!

Hem geleneksel hem kripto para piyasalarında yatırımcılar koronavirüs salgını dolayısıyla girdikleri panik havasından çıkmış görünüyor. Bununla birlikte geleneksel piyasalardaki zayıflık ve mevcut finansal kriz esnasında oluşabilecek risklerin de farkına varılmış gibi görünüyor.

Mart ayında yaşanan panik satışları sırasında Bitcoin’in de S&P 500 gibi geleneksel piyasalarla birlikte hareket etmesi yatırımcıların gözünü korkutmuş, BTC düşmanlarının yüzünü güldürmüştü. Ancak son zamanlarda bu korelasyon bozuluyor gibi görünüyor. Bilindiği gibi bahsi geçen korelasyon dolayısıyla insanlar Bitcoin’in güvenli liman olup olmadığını sorgulamaya başlamıştı. Özellikle dün yaşanan toparlanma adımlarıyla birlikte Bitcoin’e yeniden “güvenli liman varlığı” gözüyle bakılmaya başladığını görüyoruz.

Bitcoin ve Güvenli Varlık Argümanı Lider kripto para birimi dün akşam saatlerinde anlık bir yükselişle fiyatını 7.800 dolar seviyesine kadar çıkarmayı başardı. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise 7.528 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Özellikle 12 Mart’taki fiyatlarla karşılaştırıldığında yaklaşık 1 buçuk ayda BTC’nin %100’lük bir artış performansı sergilediğini görüyoruz.

Tüm bunların yanında yanında BTC bu hamle ile S&P 500 il arasındaki bağı koparmak için de büyük bir adım atmış oldu. Zaten 12 Mart çöküşüne bakıldığında Bitcoin’in geleneksel piyasalardan farklı grafikler çizdiğini de görüyoruz. Bununla birlikte BTC’nin %100’lük artış grafiği petrol ve altın gibi geleneksel güvenli liman varlıklarından da daha iyi performans göstermesini sağladı.

Altın bu yıl yaklaşık olarak %12’lik bir artış performansı gösterirken, petrol son hamlesi ile yıl başından bu yana %85 oranında düşmüş, hatta bir dönem fiyatı eksileri görmüştü. Altının ve petrolün kazançları ve kayıpları göz önünde bulundurulduğunda aslında Bitcoin’in gayet iyi bir grafik çizdiğini görüyoruz.

Yatırımcılar Bitcoin’e Geliyor Araştırma ve analiz platformundan Glassnode’den elde edilen veriler, kripto para ekosistemine hem yeni giren hem de aktif kullanıcı olarak yer alan yatırımcı sayısında artış olduğunu gösteriyor. Yapılan açıklamalara göre bu durum, petrolde yaşanan düşüş sebebiyle oluşmuş olabilir. Çünkü geleneksel güvenli liman olarak görülen petrolün kriz döneminde yaşadığı büyük düşüş geleneksel varlıkların sorgulanmasına ve kripto paraların benimsenmesine yol açmış olabilir.

Kaynak: Newsbtc

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Benzer Yazılar

Kripto Para Piyasası Kırmızılara Boyanırken XRP Yükselişe Geçti

Hilal DERİN

Çin’in Eski Bakanından, Blockchain Yorumu

Yavuz Cem AKYOL

Trump, Alipay ve Diğer Çin Uygulamalarını Yasaklayan Emri İmzaladı

Yavuz Cem AKYOL

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku