a

AB, Barındırılmayan Cüzdan Konusuna Önlem Almayı Planlıyor

Avrupa Birliği kripto para cüzdanları ile ilgili olarak bir adım atmaya hazırlanıyor. Avrupa Parlamentosu, kara para aklama yöntemlerini azaltmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği tarafından gündeme alınan barındırılmayan cüzdan ile ilgili olarak Merkezi olmayan finans girişimi Unstoppable Finance’in büyüme ve strateji başkanı Patrick Hansen Twitter’da yazı dizisi yayınladı.

Barındırılmayan Cüzdan Önlemi Gelecek

Avrupa Parlamentosu, Ledger, Metamask gibi barındırılmayan cüzdanlardan kara para aklama işlemlerinin gerçekleştirilmesinin önüne geçmek için bir takım önlem paketleri üzerinde çalışıyor. Hansen, Avrupa Komisyonu’nun özel cüzdanlara yapılan işlemleri tamamen yasaklayabileceğini söylüyor.

Mali Eylem Görev Gücü(FATF) bu anlamda seyahat kuralı belirledi. Buna göre, bin Euro’yu aşan işlemler ilgili kuruma bildirilecek. Bununla birlikte, taslak herhangi bir alt limit içermiyor, yani tüm kripto para işlemlerine zorunlu kimlik kontrolleri eşlik edecek. İsimsiz işlemleri engelleme hareketi, milletvekilleri arasında geniş bir desteğe sahip, bu da birkaç muhalif sağ sesin acımasız teklifin geçişini engellemeye yetmeyeceği anlamına geliyor.

Tüm kripto para işlemlerini anonimleştirme çabası, İspanyol ekososyalist politikacı Ernest Urtasun ve Yeni Flaman İttifakını temsil eden Belçikalı bir gazeteci, insan hakları aktivisti Assita Kanko tarafından yönetiliyor.

İlgili Haber: Avrupa Merkez Bankası’ndan Kripto Para Yorumu

29 Mart’ta İlgili Karar Oylanacak

Avrupa Birliği Ekonomik İşler Komitesi, 29 Mart tarihinde bir araya gelecek ve barındırılmayan cüzdan ile ilgili kararı oylayacak. Böylece tüm kripto para işlemlerinin kendi kendine barındırılan cüzdanlara anonimleştirilmesini onaylanacak. Avrupa kripto para topluluğu kısa süre önce fiili bir Bitcoin yasağından kıl payı kurtulmayı başardı. Proof-of-work kullanımını kısıtlamak için yapılan son dakika değişikliği, kripto para birimi topluluğu içinde güçlü tepkiler çektikten sonra yeterli oy alamadı.

Avrupa Komisyonu, geçen Temmuz ayında yasa dışı işlemleri izlemeyi kolaylaştırmak için anonim kripto para cüzdanlarını yasaklayan bir teklif sundu. En son taslak onaylanırsa, kripto şirketlerinin büyük çoğunluğu, kendi kendine barındırılan kripto cüzdanlarına kripto göndermeye istekli olmayacak.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.