a

ABD Başkanı Biden, Kripto Düzenleme İçin Kararname İmzaladı İddiası

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir süredir kripto paraların düzenlenmesi için ortam hazırlayan Beyaz Saray yönetimi, kripto düzenleme için düğmeye basmış olabilir.

Amerikalı haber kanalı Bloomberg tarafından ortaya atılan iddiaya göre ABD Başkanı Joe Biden, kripto düzenleme için kararname imzaladı. Ekonomi kanalının çeşitli kaynaklara dayandırdığı iddiaya göre Biden, dün kripto varlıklar üzerinde gözetimi desteklemek amacıyla görevlendirme yapmayı düşünüyor.

Biden, Konu ile İlgili Düğmeye Basmış Olabilir

Kripto ile ilgili alanda konulara odaklanan üst düzey yürütme organı yetkilileri için ayrılmış gayri resmi bir unvan vermeyi planlayan Biden, şimdi kripto düzenleme için gerekli adımların atılmasını istiyor.

Kripto endüstrisini dizginlemek için kapsamlı stratejisinin bir parçası olarak bir plan düşünen Başkan Joe Biden bir icra emri çıkarabilir, ancak böyle bir plan henüz onaylanmadı. Henüz Bloomberg’in ortaya attığı iddia teyit edilmiş değil. Düzenin taslağı, kripto para birimi düzenlemeleri ile ilgili olarak çok sayıda devlet kurumunun sorumluluklarını tanımlamayı amaçlıyor.

Ekipte Kripto Düzenlemesi Konusunda Uzman Bir İsim Yok

Bloomberg, ABD Başkanının ekibinde kripto düzenleme konusunda uzman bir kişinin olmadığını ve bu alana odaklanabilecek yeterliliğe sahip birisinin varlığına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Biden’ın teknoloji ve rekabet politikası konusunda baş danışmanı haline gelen antitröst şahini Tim Wu, önemli kripto para varlıkları nedeniyle böyle bir rolü yerine getiremez. ABD Adalet Bakanlığı da bu ayın başlarında ulusal bir kripto para birimi uygulama ekibinin başlatıldığını duyurdu.

Temmuz ayında Hazine Bakanı Janet Yellen, düzenleyicileri hızlı büyümelerinin ortasında stablecoin’ler konusunda “hızlı hareket etmeye” çağırdı. Stablecoinler Amerika Birleşik Devletleri’nde tehlike olarak görülüyor. Hem SEC hem Hazine Bakanlığı kripto paralardan çok stablecoinler konusunda çalışma yürütmeye çalışıyor.

Bu arada Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, mevcut kripto para birimlerinin büyük çoğunluğunun kayıt dışı menkul kıymetler olduğunu defalarca belirtti. Ancak geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise kripto varlıkların kesinlikle yasaklanmayacağını söyledi. Aynı zamanda FED Başkanı Jerome Powell da yasağın söz konusu olmadığını belirtmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.