a

ABD Kongre Araştırma Ajansı (CRS) UST Çöküşünü İnceledi

ABD’de uzun zamandır tartışmalı olan stablecoinler yeniden ele alınacak. Kongre Araştırma Ajansı (CRS), UST çöküşünü araştırdı ve bir projeksiyon hazırladı.

ABD’de Kongre Araştırma Ajansı (CRS), UST çöküşünü detaylı bir şekilde inceledi ve konu ile ilgili olarak rapor hazırladı. TerraUSD’nin bir anda çökmesi ile birçok yatırımcı da sıfırı tüketti. CRS yaptığı araştırma ile stablecoin’lere de ışık tuttu.

Dolar Sabitini Destekleyen Rezervler Şüphe Uyandırıyor

CRS, TerraUSD çöküşünü, sahiplerinin dolar sabitini destekleyen rezervlerden şüphe duymaya başladığı “çalışmaya benzer” bir senaryo olarak tanımladı. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’ni destekleyen bir yasama kurumu olan Kongre Araştırma Servisi (CRS), algoritmik stabilcoinler hakkında bir özet içeren ve TerraUSD (UST) çöküşünde bakılması gereken temel faktörlere işaret eden bir belge yayınladı.

Raporda, CRS UST kazasını “çalışma benzeri” bir senaryo olarak tanımlandı ve bu tür olayların riskine bağlı politika sorunları olduğunu öne sürdü. CRS’ye göre, hamillerin varlığın dolar kurunu destekleyen rezervlerden şüphe duyması durumunda bir “çalışma” durumu başlayacak.  Bunu takiben önemli sayıda yatırımcı aynı anda yatırımlarını geri çekerek kripto ekosisteminin ve geleneksel finans sisteminin finansal istikrarını tehdit eden olumsuz bir domino etkisine neden oluyor.

İlgili Haber: Luna Vakfı Muhafızı (LFG), UST’yi Kurtarmak İçin Harekete Geçiyor

Geleneksel Alan Korunuyor

Araştırma ajansı ayrıca, geleneksel finanstaki koşullu senaryoların, düzenleme ve banka mevduat sigortası ve likidite imkanları gibi diğer önlemlerle korunduğunu açıkladı. Bunlar, varlıklarını çekmeyi düşünenlerin teşviklerini azaltır.

Öte yandan, CRS, ajansın daha önce başka bir raporda tartıştığı gibi, stabilcoin endüstrisinin “yeterince düzenlenmiş” olmadığını ve stabilcoinlerin düzenleyici çerçevelerinde boşluklar olabileceğini belirtiyor. Ayrıca, CRS, stablecoin’leri destekleyebilecek ve raporlama gereksinimleri oluşturabilecek varlıkları kısıtlayabilecek mevcut politika önerilerini vurguladı.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen kısa süre önce UST ve Tether (USDT) gibi sabit paraların sabitlenmesinin ülkenin finansal istikrarı için bir tehdit olmadığını belirtti. Buna rağmen Bakan Yellen, dijital endüstrinin “çok hızlı büyüdüğünü” ve bankalar için benzer riskler sunduğunu da kaydetti.

Terra (LUNA) ve UST çöküşünün ardından Terra kurucu ortağı Do Kwon, Terraform Labs ekibinin Terra Luna blok zincirini çatallamak için yeni bir teklif oluşturacağını duyurdu. Yeni blok zinciri UST’ye bağlanmayacak, eski Terra ağı ise UST ile birlikte var olmaya devam edecek ve Terra Classic (LUNC) olarak yeniden adlandırılacak.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.