Alfa-Bank, HSBC Tarafından Desteklenen Blockchain Ağına Katıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

3 Kasım’da yapılan resmi bir duyuruya göre Alfa-Bank, HSBC, ING ve Citi gibi dünyanın önde gelen finans kurumlarını birbirine bağlayan bir blok zinciri platformu olan Contour’a üye olan ilk Rus  bankası oldu. Ağ, banka müşterilerinin ticaret finansmanı işlemlerinin işlenmesine, değiştirilmesinin izlemesine ve operasyonel maliyetleri azaltmasına olanak tanır.

Alfa-Bank kredi müdürlüğü başkanı Evgenia Fomina, Rusya pazarındaki Contour tabanlı pilot uygulamaların, sınır ötesi işlemlerin kalitesini iyileştirmek niyetinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Contour platformuna katılım ve Rusya pazarında pilot projelerin başlatılması, sınır ötesi işlemler için ürün geliştirme stratejisinde ince ayarlar yapılabilmesini sağlayacak. Müşterilerin talepleri her geçen gün daha karmaşık hale geliyor. Bizler de müşterilerimize her zaman en iyi çözümü sunmaya gayret sarfediyoruz.”

Eskiden “Voltron” olarak bilinen Contour, R3’ün Corda blok zincirini kullanarak akreditiflerin hazırlanması ve verilmesi sürecine odaklanmıştır. Girişim, 2018 yılında R3 ve HSBC, ING, Citi, Bangkok Bank, BNP Paribas, Standard Chartered, SEB ve CTBC dahil sekiz küresel banka tarafından başlatıldı.

İki yıl önce başlatılan projeye rağmen, Contour ağı nihayet geçen ay hayata geçti. Global Trade Review’e göre Contour, 2020’nin başındaki ticari beta lansmanının ardından Ekim 2020’nin başlarında betadan ayrıldı. 1 Kasım’da, küresel bankacılık şirketi HSBC’nin Bangladeş şubesi, ülkenin ilk blockchain tabanlı akreditifinin tamamlandığını duyurdu.

“Alfa-Bank’ın Katılımı Önemli”

Contour CEO’su Carl Wegner, Alfa-Bank’ın ağa girişinin proje için başka bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Wegner, “Alfa Bank’ın projeye katılımı dünya genelinde ticareti geliştirecek kapsayıcı bir ağ oluşturma çabası için son derece olumlu bir gelişme” ifadesini kullandı.

Merkezi Moskova’da bulunan Alfa-Bank, blockchain teknolojisine yabancı değil. Banka aynı zamanda 2018’den beri büyük blok zinciri konsorsiyumu R3’ün de üyesidir.  Ekim 2019’da Alfa-Bank, Rusya ile Almanya arasındaki sınır ötesi ödemeleri test etmek için R3’ün Marco Polo Ağı aracılığıyla bir pilot uygulama başlattı. Daha önce Alfa-Bank, kurumsal blok zinciri Waves’e dayalı bir likidite yönetimi hizmeti başlattı.

Kaynak: Cointelegraph

 

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998