a

Almanya’nın Yeni Kripto Para Yasası Yürürlüğe Giriyor

Almanya’da kripto para yatırımlarını düzenleyen yeni bir yasa önümüzdeki günlerde yürürlüğe giriyor. Yasaya göre Almanya merkezli kurumsal fonlar, toplam portföylerinin %20'sine kadarını Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine tahsis edebilecek. Bu girişim, kurumlardan sektöre yönelik artan talebin ardından gelen önemli bir adım olarak görülüyor.

Almanya’da kripto para yatırımlarını düzenleyen yeni bir yasa önümüzdeki günlerde yürürlüğe giriyor. Yasaya göre Almanya merkezli kurumsal fonlar, toplam portföylerinin %20’sine kadarını Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine tahsis edebilecek. Bu girişim, kurumlardan sektöre yönelik artan talebin ardından gelen önemli bir adım olarak görülüyor.

Bloomberg’in aktardığına göre, Almanya’da Spezialfonlar (sabit kurallara sahip Alman yatırım fonları) varlıklarının %20’sini dijital varlıklara tahsis edebilecek. Bu fonlar yaklaşık 2,1 trilyon dolarlık bir yatırımı yönetiyor. Getirilen yasanın sigorta şirketleri veya emeklilik şirketleri gibi yerel kurumsal yatırımcıları etkileyeceği bildiriliyor. Almanya’daki bu girişim, kripto para birimleri aracılığıyla yaklaşık 415 milyar dolarlık büyük bir yatırım akışı getirebilir.

Almanya’nın fon endüstrisi kuruluşu BVI’da kripto varlıklar konusunda uzman olan Tim Kreutzmann, fonların çoğunluğunun büyük olasılıkla ilk başta küçük oranlarla başlamayı tercih edeceğine dikkat çekti. Kreutzmann, “Çoğu fon başlangıçta %20 oranının altında kalacak. Diğer yandan sigortacılar gibi kurumsal yatırımcıların yatırım stratejileri için katı düzenlemelere ihtiyaçları var. Öte yandan, kripto paraya da yatırım yapmak istiyorlar.” şeklinde konuştu.

Yeni yasa ile Almanya, kripto varlıklara erişmek isteyen tüm yatırımcıların işini kolaylaştıracak yenilikler getiriyor. Bu girişim kripto varlıkların ülkenin emeklilik fonları tarafından kabul edilmesine yol açabileceğinden, Alman otoritesi tarafından büyük bir hamle olarak karşılanıyor. Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu BaFin, dijital varlıklara yatırım konusunda dikkatli olunması çağrısında bulunuyor. Bununla birlikte, ülkeyi blok zinciri teknolojisini benimsemeye teşvik ediyor. Ülkenin ilerleyen zamanlarda kripto para ve blok zinciri sektörüne yönelik daha büyük adımlar atması bekleniyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.