a

Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemlerinde Rekor

15 Eylül tarihinde işlem üzerinde 200 milyon dolarlık varlık seviyesine yaklaşmasına rağmen Bakkt’ın, Bitcoin vadeli işlem hacminde hala daha CME’nin gerisinde kaldığı görülüyor.

 

Intercontinental Exchange tarafından yönetilen bir kripto türevleri şirketi olan Bakkt, 15 Eylül Salı günü kendi rekorunu kırdı. Şirket, rekor düzeyde yüksek bir Bakkt Bitcoin Vadeli İşlem hacminin 15 Eylül günü işlem gördüğünü açıkladı.

 

Bakkt temelde New York Borsası’dır (NYSE) diyebilirz, ancak yalnızca Bitcoin işlemleri yapılır. Kurumlara, ABD’nin federal olarak düzenlenmiş olan bir ortamında dijital varlıklarını alım ve satım imkanı vermektedir. Bu da kullanıcıların, geleneksel borsalarda gördükleri bitcoin kolaylığını, hacmini ve güvenliğini deneyimleyebilecekleri anlamına gelir.

 

15 Eylül Salı günü Bakkt bitcoin vadeli işlemleri kapsamında gerçekleşen 15.955 vadeli işlemin toplam hacminin yaklaşık olarak 172 milyon dolar değerinde olduğu belirtildi. Bakkt’ın aynı düzlemde elde ettiği bir önceki rekor ise 28 Temmuz tarihinde gerçekleşen 11.706 Bitcoin vadeli işlem sayısı idi. Bu rakam da ortalama olarak 125 milyon dolar seviyesine denk geliyordu. Bu kapsamda değerlendirildiğinde ise 15 Eylül Salı günü kaydedilen yeni Bitcoin vadeli işlem rekoru ile Bakkt, bir önceki rekorunun üzere %36 oranında bir gelişme payı ekledi.

 

Bitcoin vadeli işlemleri, belirli bir fiyat karşılığında gelecekte bir noktada BTC satmak veya satın almak için yapılan anlaşmalara verilen isimdir. Her ne kadar kimi çevreler tarafından “sabit” olarak tanımlansa da Bitcoin’in son zamanlarda karşı karşıya kaldığı fiyat dalgalanmaları göz önüne alındığında, vadeli işlem sözleşmelerine para yatırmak riskli bir davranış olabilir. Bu anlamda bitcoin vadeli işlemlere para koymanın bazı yorumcular tarafından “kumar oynamak” olarak tanımlandığını belirtmekte fayda var.

 

2020 yılının Ocak ayında, Bakkt sistemi herhangi bir Bitcoin opsiyon ticareti görmeden uzun günler geçirmişti. Son dönemde yaşanan artışlara ve gelen tüm iyi haberlere rağmen Bakkt, düzenli olarak kendisinin rekor seviyesi üzerinde işlem gerçekleştiren ana rakibi CME’nin bir hayli gerisinde kalıyor. Örnek olarak CME’nin geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği bitcoin vadeli işlem hacminin 262 milyon dolar seviyesinde olduğu verilebilir. Bu anlamda Bakkt’ın kendi rekorlarını tazelemesinin yanında en büyük rakibi CME’yi geçmesi için daha ciddi atılımlara ihtiyacı var.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.