a

Binance, Çin Yuanı ile Yapılacak İşlemleri Durdurma Kararı Aldı

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, geçtiğimiz ay sonunda Çin tarafından alınan karara karşılık, Çin Yuanı ile yapılacak işlemleri durdurma kararı aldığını açıkladı.

Çin tarafından gelen kripto paraların yasaklanması durumunu değerlendiren kripto para borsası, Çin Yuanı ile yapılacak işlemlerin kısıtlanmasının haricinde ülkedeki kullanıcıları da sistemin dışına çıkartıyor.

Yıl Sonunda Çin Yuanı ile Ticaret Bitecek

Binance tarafından açıklanan karara göre, Çin Yuanı ile ticaret işlemleri yıl sonuna kadar sürecek. Ancak 2021’in bitişi ile birlikte CNY ile tüm işlemler sona erecek. Böylece Çin’in almış olduğu kripto para yasağı da net bir şekilde uygulanmış olacak.

Çin anakarasından işlem yapan kullanıcıların da tüm paralarının iade edileceği ve yine sistemden tamamen çıkartılacağı aktarıldı. Platform kullanıcılarının bir envanterini çıkaracak ve Çin’deki üyelerin ticaret yapması kesinlikle yasaklanacak. Bu ülkedeki kişilerin yalnızca para çekme butonları aktif halde tutulacak ve tüm ücretler ödenecek. Binance konu ile ilgili olarak,

“Yerel yönetimin düzenleyici gereksinimlerine yanıt olarak Binance C2C, 31 Aralık 2021’de CNY ticaret bölgesini listeden çıkaracak” ifadelerini kullandı.

Çin’den Kripto Çıkışı Devam Ediyor

Binance ülkeden ilk kez çıkmıyor. Çin’in 2017 yılında ilk kez uygulamaya koyduğu kripto para yasağı sonrasında ülkeden çıkan borsa, yalnızca tezgah üstü masasını açık tutmuştu. Ancak son gelen yasakla birlikte Çin Yuanı ile de ticaret yapılamayacağını anlayan kripto şirketi, bu işlemlerini de sonlandırma kararı aldı.

Yerel medya kuruluşu 8BTC’ye göre, 20’den fazla kripto para birimi ile ilgili şirket, bu ay Çinli müşterilere hizmet vermeyi bırakacaklarını açıkladı.

Pekin yönetimi 9 Ekim’de, artık müsamaha göstermeyeceği, kriptoyla ilgili faaliyetlerin uzayan listesine kripto madenciliğini ekledi. Eyalet internet sansürcüleri ayrıca CoinGecko, CoinMarketCap ve TradingView gibi birkaç büyük kripto analitiği ve alım satım web sitesini engelledi.

Çin merkezli en büyük Ethereum madencilik havuzlarından ikisi olan SparkPool ve BeePool, ETH hash oranları etkilenmese de son haftalarda operasyonların askıya alındığını duyurdu.

Rusya, Çin’in İzinden Gitmeyecek

Çin’in yasaklamaları sonrasında gözler stratejik ortağı olan Rusya’ya çevrilmişti. Ancak Rusya Maliye Bakanı yardımcısı Alexey Moiseev’in yaptığı açıklamaya göre, ülkede kripto para yasağı kesinlikle düşünülmüyor.

Yerel medya kuruluşu Interfax’a göre Moiseev, Rus vatandaşlarının Federasyon içinde bir ödeme şekli olarak izin verilmese de yabancı borsalarda kripto varlık ticareti yapmasına izin verileceğini söyledi.

“Rus vatandaşlarının Rusya Federasyonu dışında açık bir cüzdanı olabilir, ancak Rusya Federasyonu içinde faaliyet gösterirlerse, finansal egemenliğimiz nedeniyle öngörülebilir tüm gelecekte yasaklara tabi olacaklarını düşünüyorum.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.