a

Binance, Rusya’da Mastercard ve Visa İle Yapılan İşlemleri Askıya Aldı

Dünyaca ünlü kripto para borsası Binance, Rusya’da Visa ve Mastercard üzerinden gelen satın alım isteklerini iptal ettiklerini duyurdu.

Binance’ın herhangi bir şekilde kısıtlama yapmayacağını duyurması sonrasında gelen bu haber, tamamen Visa ve Mastercard ile alakalı olarak gelişti.

Ruslar Mastercard ve Visa Kartlarını Binance’te Kullanamayacak

Visa ve Mastercard gibi ödeme sistemlerinin Rusya’dan tamamen çekilmesi sonrasında her iki şirketi kullanarak Binance’dan kripto para satın alan kullanıcılar artık bunu yapamayacaklar. Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası, bunun ABD ödeme işlemcilerinin Rusya Federasyonu’ndaki faaliyetlerini askıya alma kararından kaynaklandığını açıkladı.

Binance’dan yapılan açıklamada, her iki ödeme sisteminin Rus pazarından çekilmesi nedeniyle kartların da kullanım dışı olmasının bu kararda etkili olduğunu belirtti. Her ne kadar kısıtlamalar sürse de Binance ülkeden çekilmeyi düşünmüyor. Bunun yerine Rus ödeme sistemlerine entegre olan kredi kartları ya da banka kartları kullanılabilecek.

Kripto Para Borsaları Çekilmeyi Düşünmüyor

Ukrayna ile Rusya arasında süren savaş nedeniyle kripto para borsalarının çekilip, çekilmeyeceği konuşuluyordu. Bazı borsalar ülkedeki faaliyetlerine son verirken, Kraken, Binance ve Coinbase gibi şirketler henüz bu konuda yaptırımı düşünmediklerini açıkladı. Bunun yanı sıra özellikle Güney Kore kökenli firmalar (Big Four) Rusya’dan çekildiklerini açıklamıştı.

İlgili: Coinbase, Rus Kullanıcılara Hizmet Akışını Durdurmayacak

Batı’nın Moskova’ya yönelik mali yaptırımları genişletmesiyle birlikte Ruslar, Binance dahil olmak üzere Rus rublesi ticaretinde bir artış olduğunu ortaya koyan raporlarla dijital varlık piyasasına yöneldi. Mart ayının başlarında, kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, borsanın yaptırım listelerinde olmayan sıradan Rus vatandaşlarının erişimini sınırlamadan yaptırım kurallarına uyduğunu belirtti.

Binance, Ukrayna’daki insani yardım çabalarının finansmanında da aktif olarak yer aldı. Borsa, askeri çatışmadan muzdarip Ukrayna halkı için 10 milyon dolar bağışta bulunduğunu duyurdu ve Binance Charity Foundation, Unicef’e 2,5 milyon dolar değerinde kripto para birimi verdi.

Binance, şimdi Visa ve Mastercard ile ilgili işlemleri yapamayacakları için iptal etmek durumunda kalıyor. Ancak Rus vatandaşları kendi ödeme sistemlerine entegre olan bir kart ile kripto para ticaretine kaldığı yerden devam edebilecek.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.