a

Bitcoin Dijital Altın Olur Mu?

Kripto para yatırımı olan ya da  ilgilenen  herkes şu an bitcoin’in haraketlerini izliyor. Çevremizde her kesimden insanın daha çok kripto para yatırımı yaptığını duyuyoruz. Hatta keşke daha erken kripto paralarla ilgilenseydim acaba yatırım yapmak için geç mi kaldım? Diyenler de azımsanmayacak çoğunlukta.

Bu arada kripto paralara özellikle bitcoin’e yatırım yaparsam fiyat dalgalanmalarından kendimi nasıl korurum? Bu sorularda yatırımcılar arasında cevaplarını arıyor.

Bizim aklımıza gelen sorulara Bridgewater yatırım ilişkileri direktörü Rebecca Patterson kurumsal bazda bir değerlendirme yapmış.

Patterson’a göre bitcoin’in volatilite ve likidite  sorunu aşılabilirse dijital altın haline gelebileceğini, Kurumsal yatırımcılar için bitcoin’in dijital altın olup olmayacağının zaman içerisinde belli olacağını bunu söylemek için henüz erken olduğunu söylüyor.

bitcoin vs gold 3

Dalgalanma ve likidite  sorunları piyasa düzenleyicileri etkisiyle azalırsa bitcoin’in dijital altın olabileceğini belirtiyor.

Bicoin’e alternatif bir para birimi denemeyeceğini eğer bir karşılaştırma yapılacaksa bitcoin’in sadece altınla karşılaştırabileceğini söylüyor.

Patterson ,Bitcoin’in volatilite  problemine özel vurgu yaparak atılan bir tweet’in bile piyasa fiyatlarına %10 etki ettiğini bu durumun kurumsal yatırımcılar için problem oluşturduğunu, bu duruma da örnek olarak Venezuela Bolivar’ını  veriyor. Bitcoin’in fiyat oynaklığının  hala Venezuela Bolivarı’nın iki katı olduğunu belirtiyor.

Piyasada konuşulan düzenlemelerin Bitcoin’in fiyat olarak düşüşü anlamına gelemeyeceğini, tam tersine düzenlemelerin likidite sağlayacağını ve bununda bitcoin fiyatına olumlu yansıyacağını söylüyor.

Bitcoin’in dijital altın olup olmayacağını önümüzdeki süreçler belli edecek. Ülkelerin Merkez Bankaları’nın kripto paralara bakış açısı, kripto paraların günlük hayatta kullanılabilirliği bunların hepsindeki gelişmeler olumlu olursa bitcoin neden dijital altın olmasın?

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.