a

Bitcoin ETP, Yeşil Madencilik Taleplerinin Ardından Karbon Nötr Oluyor

Avrupa kripto para yatırım şirketi ETC Group, Bitcoin borsasında işlem gören karbon nötr bir ürün (ETP) sunacak. Firma, karbon dengeleme maliyetlerini üstlenecek ve karbon nötr ürünü daha pahalı halde sunmayacak.

Avrupa kripto para yatırım şirketi ETC Group, Bitcoin borsasında işlem gören karbon nötr bir ürün (ETP) sunacak. Firma, karbon dengeleme maliyetlerini üstlenecek ve karbon nötr ürünü daha pahalı halde sunmayacak.

Kripto para yatırım şirketi ETC Group, Elon Musk’ın çevre dostu kripto fonlarına olan talebi dile getirmesi ve Avrupa Birliği’nin kirli yatırımları kısıtlamasının ardından, popüler olarak işlem gören ETC Group Physical Bitcoin’i (BTCE) karbon nötr hale getirmeyi planladığını duyurdu. İsviçreli karbon finans danışmanlığı şirketi olan South Pole, BTC madencilerinin ürettiği karbonu dengeleyen yeşil yatırımlar sağlayacak. ETC Group, Bitcoin ETP’sini geçen Haziran ayında Avrupa’da başlattı. Şirket şu anda Kaliforniya merkezli BitGo tarafından kasalarda depolanan 17.674 BTC’ye (585 milyon $) ve Avrupa’daki herhangi bir Bitcoin ETP’sinin en yüksek ticaret hacmine sahip.

ETC Group’un kurucu ortağı ve CEO’su Bradley Duke verdiği demeçte, “Aslında arka planda üzerinde çalıştığımız bir şeydi. Elon Musk’ın tweetleriyle hızlandı.” açıklamasında bulundu. Geçtiğimiz aylarda Tesla CEO’su Musk, Bitcoin madenciliğini kirli bir endüstri olarak eleştirerek bazı yatırımcıları varlıklarını terk etmesine yol açmıştı.

Duke, şirketin karbon nötr olmasının maliyetlerini Bitcoin ETP’deki yatırımcılara aktarmayacağını ve başka yere kaydırmayı düşündüğünü söyledi. BTC madenciliği çok fazla elektrik tükettiğinden BTC karbon emisyonlarını dengelemek pahalı hale geliyor. BTC yılda tahmini 68 terawatt-saat (TWh) elektrik tüketiyor. Ancak Çin’in madencilik üzerindeki baskısının ardından bu rakamlar düşüşe uğradı. Cambridge Üniversitesi’nin bir Eylül 2020 tarihli raporu, Bitcoin madenciliğinin %39’unun yenilenebilir enerji içerdiğini tahmin ediyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.