CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Bitcoin madenciliği çevre etkisi

bitcoin, Bitcoin madenciliği çevre etkisi

Kripto paraların gittikçe popüler hale gelmesi, bitcoin ve ethereum gibi en popüler kripto paraların madencilikle  üretilebiliyor olması bireysel ve kurumsal yatırımcılar için kripto para madenciliğini ilgi çekici kılıyor.

Burda da başka bir problem karşımıza çıkıyor. Üretim yapılan cihazlar yüksek miktarda elektrik tüketimi sağlıyor.

Dünyada bitcoin için tüketilen yıllık elektrik miktarı Türkiye’nin elektrik tüketiminin  %40’ı oranında olduğundan bahsediliyor.

bitcoin, Bitcoin madenciliği çevre etkisi

Gelişmiş ülkeler elektrik üretiminde fosil yakıtlardan (kömür,petrol)  giderek ayrışıp doğal kaynaklara (güneş,rüzgar) yöneliyorlar.Tabii ki dünyanın enerji tüketim güvenliğini sadece doğal kaynaklarla sağlamak imkansız ama yine de bu tip ülkeler karbon salınımı konusunda daha duyarlı.

Ancak halen enerji üretimini büyük ölçüde fosil yakıtlardan sağlayan aynı zamanda Bitcoin madenciliğinde de önemli bir pay tutan Çin gibi ülkeler için karbon salınımını arttırdığını söyleyebiliriz.

Madencilik yapmak için kullanılan cihazların değiştirilen , bozulan parçaları da atık olarak toksik madde içeriyor. Bu parçaların mutlaka atık dönüşüm tesislerinde ayrıştırılması gerekiyor.

Hızla artan dünya nüfusu azalan doğal kaynaklar, artan enerji ihtiyacı hep beraber düşünülmesi gereken konular.

Benzer Yazılar

Peter Schiff: Bitcoin Enflasyondan Korumaz

Doğan Şahin

Guggenheim CIO’sundan BTC Açıklaması Geldi

Yavuz Cem AKYOL

Dev Banka Altın Fiyat Tahminini Yükseltti: Kemerleri Bağlayın

Sezer

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku