a

Bitcoin: S2F’ye Dayalı Olarak 100 Bin Dolara Çıkma Şansı Varsayımı

Yılın dördüncü çeyreğinde büyük bir yükseliş gösteren Bitcoin, yıl sonunda hangi fiyatı göreceği konusunda herkesin merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Evrensel bir değerlendirme bulunmamakla birlikte Bitcoin’in Stoktan Akışa (S2F) modeli, bazı şeyler hakkında nicel bilgilere ulaşmamıza yardımcı olmaktadır.

Stok akışının gizemini ortadan kaldırmak mı? 

Bitcoin’in fiyat tahminleri, madalyonun piyasa FUD’sine ve dış makroekonomik faktörlere göre aşırı duyarlılığı nedeniyle büyük ölçüde tartışmalı olmuştur. Hollandalı analist PlanB tarafından tasarlanan bu model Bitcoin’i ‘değer deposu’ emtiaları olarak bilinen altın veya gümüş gibi maddelerle karşılaştırılabilir olarak ele alıyor.

Bu tür maddeler, az bulunması nedeni ile değerlerini uzun bir süre korurlar. Burada anahtar kelimeler az bulunması olduğundan ilk dijital para biriminin göreceli kıtlığı ile fiyatı arasındaki ilişkiyi ölçmeye çalışan ilk model olan SF2, doğruluğu açısından geçmişte sınavı geçmiş tecrübeleri bulunmaktadır.

Modeli geçersiz kılan farklılıklar?

 Bitcoin, sırasıyla %18.91 ve %2.68’e yakın etkileyici haftalık ve günlük kazançlarla 56,6 bin $’dan işlem görüyordu. Ancak S2F modeline göre BTC’nin fiyatı 109.877.09$ civarında olmalıydı. PlanB’nin hesaplamalarına göre, Bitcoin Nisan ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.000 dolara ulaştığında bu onun göreceği en yüksek değer değildi. Özellikle, 2018’in ortasından Nisan ATH’sine kadar, PlanB’nin S2F modeli, birkaç farklılık dışında az çok doğruyu bulmuştur.

Ancak 2021 yılı, kripto için aşırılıkların olduğu bir yıl oldu. 

S2F tahminlerinin piyasa fiyatını karşılayamamasının birkaç nedeninden biri, BTC’nin Mayıs 2021’den sonra sürdüğü yüksek oynaklık dalgasıydı. Çin FUD, Elon Musk’ın yorumları ve çevresel kaygıların yanı sıra Fed’in incelemeleri, BTC’nin zamansız düşüşünü tetikledi.

Kripto para geç de olsa yaz kayıplarından kurtulmaya başladı. BTC’nin S2F modelini izleyeceği umutları artış gösterdi. Aslında, 2018’den bu yana fiyatta % 1500’e yakın bir artışa rağmen, göstergeye göre ana para zamanının çoğunu düşük değerli bölgede geçirdi. 

İyimserlik devam ediyor, ancak S2F BTC’nin hakkını verecek mi?

Bitcoin’in borsa rezervleri, HODLer davranışı arttıkça önemli bir düşüşün sinyallerini verdi.  Analist Lark Davis’e göre, uzama döngüsü ve azalan getiri teorisini göz önünde bulundurarak, “Bitcoin’in 2021’in sonlarında, ancak daha büyük olasılıkla 2022’nin başlarında bu döngü için bir patlama için 200 bin dolara yükseldiğini görebiliriz.” dedi. Dahası, PlanB de BTC’nin yıl sonuna kadar 150 bin dolara yükselmesi konusunda hayli iyimser bir tavır sergiliyor.

Oldukça değişken olan yılın son çeyreği düşünüldüğünde senaryonun nasıl olacağını bize zaman gösterecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.