a

Bitcoin Türkiye’de Rekora Koşuyor: 1.000 Dolar Artış Rekor Getirecek

Bitcoin, Türkiye rekorunu kırmaya hazırlanıyor!

Bitcoin 2 aydan uzun süredir 9.000 ile 10.000 dolar bandında sıkışmış ve ne aşağı ne de yukarı yönlü hamle yapamamıştı. Hatta son zamanlarda bu sıkışıklığın 9.000 ile 9.300 dolar bandına gerilediğine dahi şahit olundu.

Volatilite çok düşük seviyelere geriledi ve korelasyonun aşağı yönlü mü yoksa yukarı yönlü mü bozulacağı tartışmaları ile sıklıkla karşılaştık. Son fiyat hareketlerine bakıldığı zaman Bitcoin’in destekçilerini üzmediğine ve tam bir hafta önce salı günü 9.300 dolarlık sınırı kırarak artışa geçtiğine şahit olduk.

Bu artış ise TL’nin mevcut ekonomik durumu ve değer kaybetmesi ile Türkiye’de rekor getirecek gibi görünüyor. 1 Haftalık Fiyat Yolculuğu Bitcoin geride bıraktığımız bir hafta içinde öncelikle Amerika’nın bankalara kripto para saklama yetkisi vermesi ve altının artışının devam etmesi ile 9.300 doları kırdı.

Uzun zamandır direnç olarak işlem gören bu seviyenin kırılması özellikle önemliydi. Sonrasında “Acaba suni bir artış mı, düşüş başlar mı, konsolidasyon aralığına geri dönülür mü” soruları arasında sağlam adımlarla 5 gün boyunca yükseliş gösteren lider kripto para birimi, Pazar günü 10.000 dolarlık psikolojik seviyeyi de kırdı.

Her ne kadar 10.000 doların üzerine ilk çıkışta Bitcoin (BTC) tutunanamış olsa da bir düzeltme hareketinin ardından yükseliş yeniden başladı ve önce 10.000 dolar sonra 10.500 dolar ve ardından dün gece itibariyle 11.000 dolarlık sınırlar kırılmış oldu. Yazının yayına hazırlandığı sırada 11.018 dolardan işlem gören Bitcoin gece saatlerinde 11.400 dolar sınırına dayandı.

BTC Türkiye’de Rekora Koşuyor Bitcoin tüm zamanlar rekorunu kırdığında ve 2017 Aralık’ta 20.000 dolara ulaştığında 1 TL 3.86 dolardan işlem görüyordu. Günümüz koşulları göz önüne alındığında ise 1 TL 6.87 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte 2017 Aralık’ta rekor kırıldığında BtcTurk’te Bitcoin 79.380 TL’ye kadar ulaşmıştı.

Şu anda ise yine BtcTurk’te 1 Bitcoin 75.000 TL’den işlem görüyor. Yani şu anda rekorun kırılmasına 4.380 TL’lik bir rakam kalmış görünüyor. Yazının yayınlandığı tarihe göre kurları hesapladığımızda Bitcoin fiyatı 11.555 dolar olduğunda Türk Lirası cinsinden de rekor kırılmış olacak.

Bitcoin’in rekor kırması hele ki TL bazında rekor kırması her ne kadar kalpleri çarptıran bir durum olsa da aslında bu TL’nin 2017’den bu yana 2 katından fazla değer kaybettiği anlamına geliyor.

Son dönemlerde ise insanların, geleneksel paralarda oluşacak enflasyon sebebiyle güvenli liman olarak önce altına hemen ardından Bitcoin‘e yönelmesi, dolar bazında da önemli seviyelerin aşılmasını sağlayabilir.

sizlere crypto-turkey.com farkıyla sunulmuştur

Bitcoin Türkiye

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.